Almanya'da yaklaşık 8 bin 600 hastaya koronavirüs aşısı yerine tuzlu su enjekte eden sahte hemşire için mahkemeden çıkan karar tartışmalara yol açtı. 

Almanya'da 39 yaşındaki hemşire Antje T. isimli hemşire 5 Mart ile Nisan 2021 tarihleri arasında çoğunluğu hastane çalışanı, eğitimci ve 70 yaş üstü doktorlardan oluşan 8 bin kadar hastaya BioNTech Pfizer aşısı yerine 'tuzlu su solüsyonu' enjekte etti. Bu durumu fark eden başka bir çalışma arkadaşı hemşireyi ihbar etmesi üzerine olay ortaya çıktı.

Daily Mail'e göre polis, hemşirenin vardiyası sırasında şırıngaları hazırladığı için Covid-19 aşılarını gizlice değiştirebildiğini söyledi.

Olayın açığa çıkmasının ardından görevinden ihraç edilen Antje T. tutuklandı. Hemşire 2022'deki duruşmada 15 adet kasıtlı suçtan yargılanmaya başlarken, bunlardan dokuzu delil olmadığı için davadan düşürüldü.

Koronavirüs aşısı yerine insanlara tuzlu su enjekte eden hemşireye altı ay denetimli serbestlik cezası verildi. Karara büyük tepki gösteren kamuoyu, davanın yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Mahkeme sözcüsü Torben Toelle, savcının altı şırınganın salin çözeltisiyle değiştirildiğine dair kanıt bulduğunu belirtirken, daha fazla kaç kişiye uygulandığının ortaya çıkmadığı için suç olarak davaya dahil edilemeyeceğini söyledi. 

Öte yandan hemşirenin sosyal medya hesabından aşı karşıtı paylaşımlar yaptığı öğrenilirken, kararın bir hafta içinde temyiz edilebileceği belirtildi.

Temsili Fotoğraf: Jeshoots - Unsplash

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.