banner112

Almanya'da 15 aylık Yakup Cemal ve 5 yaşındaki Kuzey ailesinin ellinden alındı

banner94

Almanya’da Gençlik Dairesi, masadan düşen 15 aylık Yakup Cemal bebeğe ve 5 yaşındaki Kuzey’e darp iddiasıyla el koydu.

ALMANYA 18.06.2020, 07:57 18.09.2020, 16:53
Almanya'da 15 aylık Yakup Cemal ve 5 yaşındaki Kuzey ailesinin ellinden alındı
banner119

Almanya’da gündem yine Gençlik Dairesi. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Dormagen şehrinde yaşayan Altınkaya ailesi bugün şok bir kararla karşı karşıya kaldı. Yaklaşık üç hafta önce masadan düşen ve kemiğinde kırık tespit edilen Yakup Cemal bebeğe, Gençlik Dairesi bugün mahkeme kararıyla el koydu.

Yakup Cemal bebeğin 5 yaşındaki abisi de Gençlik Dairesi tarafından darp iddiası nedeniyle ailesinden koparıldı. Çocukların babası Sertan Altınkaya yaşanan olayı Camia’ya anlattı.

“EŞİMİ ‘SEN BUNU TUTAMIYORSUN’ DİYE SUÇLADILAR”

Sertan Altınkaya, çocuğun düştüğünü fakat bunun nasıl gerçekleştiği görmediklerini söyledi. Altınkaya, “Sadece 5 yaşındaki büyük oğlum görmüş nasıl düştüğünü. Masadan düştüğünü söyledi. Ben o gün eve geldikten sonra çocuk rahatladı, uyudu. Uyuduktan sonra biz hastaneyi aradık.” diye kaydetti. Sabah çocuk doktoruna gittiklerini ve doktorun tedbiren röntgen filmi çekmeyi önerdiğini dile getiren Altınkaya, “Ondan sonra eşim hastaneye gitti. Hastane süreci boyunca çok iğrenç davrandılar. Röntgene gittiklerinde çocuk durmamış tabii, 15 aylık çocuk bu. Eşimi suçladılar, ‘sen bunu tutamıyorsun’ diye.” ifadelerini kullandı.

“İKİ GÜN BOYUNCA ÇOCUĞUN HER TARAFINI RÖNTGENE ALDILAR”

Altınkaya, eşinin, iki kişi ve çocukla birlikte röntgene gittiğini ve kendisini ağlatarak içeri almadıklarını da ifade ederken, “Bir şekilde röntgen çektirildi, röntgende spiral kırık (Alm. Spiralbruch) tespit edildi. Bu tarz kırık çoğunlukla çocuk istismarı olarak geçtiği için hemen hastaneye yatırıldı ve eşime farklı gözle bakılıdı” diye konuştu. İki gün boyunca çocuğun her tarafının komple röntgene alındığını da belirten Sertan Altınkaya, “Onun üzerine benim büyük oğlanı da istediler kontrol için. Gençlik Dairesi benim çocuğumu kontrol etti, herhangi bir problem çıkmadı. Geçtiğimiz pazartesiden beri her gün değişik değişik sorular ile psikolojimizle oynadılar. Ondan sonra bizim iyi bir aile olduğumuza kanaat getirdiler fakat ortada bir kırık var ve 4 yaşındaki çocuğum ‘Annemle babam ara sıra benim elimi sıkı tutuyorlar, annem daha çok sıkı tutuyor” demiş, bunu da darp olarak anlamışlar. Onu da o şekilde anladıktan sonra çocuklarımı elimizden aldılar.” iddiasında bulundu.

AİLE YARDIM İSTİYOR

Berna ve Sertan Altınkaya çiftinin çocuklarına hiçbir şekilde şiddet eğilimi gösterilmediğini dile getiren yakın dostları, sosyal medya hesaplarından videolar paylaşarak yapılan hatadan dönülmesini istedi.

Almanya’da Dormagen Belediye Başkanı Erik Lierenfeld, dün mahkeme kararıyla ailelerinden alınan çocuklarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan Dormagen Belediye Başkanı Erik Lierenfeld, dün mahkeme kararıyla ailelerinden alınan 15 aylık Yakup Cemal ve 5 yaşındaki Kuzey olayıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dormagen şehrinde yaşayan halkın gösterdiği dayanışmadan dolayı teşekkürlerini ileten Lierenfeld, “Dayanışma her zaman iyidir ancak sizi temin ederim ki burada pervasız bir karar alınmadı. Böyle bir durumun aydınlanması bizim en önemli önceliğimizdir.” diye kaydetti. Bu meselede çok sayıda pedagojik ve adli tıp uzmanlarının yer aldığını ve edindikleri bilgilerin başka bir karar alınmasına imkan tanımadığını bildirdi.

“BURADA ETNİK KÖKENİN ROL OYNADIĞINA DAİR HİÇBİR KANIT YOK”

Lierenfeld, sözlerinin devamında ayrıca çeşitli yerlerde ırkçılık suçlamaların olduğunu da belirtirken, “Konunun aslında annenin başörtülü olduğu için takip edildiği söyleniyor. Ne yazık ki bu tür davaları politik olarak sömürmek isteyen insanlar da mevcut. Bu tür yanlış mesajlara dikkat edin. Burada etnik kökenin herhangi bir şekilde rol oynadığına dair hiçbir kanıt yoktur. Bu tür suçlamalara dikkat edin. Hangi yönde olursa olsun. Böylece konuya dahil olan insanları da korumuş olursunuz.” diye konuştu.

Lierenfeld son olarak böyle bir çocuk koruma durumunda, kamu baskısının, alınacak karar için temel olamayacağını da ifade ederken, “Tekrar ediyorum: burada çocuğun sağlığı için dengeli bir karar ancak profesyonel değerlendirmeler ve gerçekler temelinde alınır. Gelecekteki kararlar bağımsız yargı tarafından alınacaktır.” diye kaydetti.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@