Almanya’nın Mannheim kentinde polisin, elinde bıçak olan bir Türk vatandaşını öldürmesinin ardından polisinin “etkisizleştirme” yöntemi eleştirilere neden oldu.

Mannheim Savcılığı ve Emniyet Müdürlüğü dün yaptığı ortak açıklamada,, cumartesi günü bir kişinin polisi arayarak suç işlediğini söylediği belirtildi, olay yerine giden polisin binaya vardığında elinde bıçak olan kişiyle karşılaştığı aktarıldı..

Açıklamada, 49 yaşındaki kişinin polisin ateş etmesi sonucu yaralandığı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği duyuruldu.

Sosyal medyada olay anına ilişkin görüntülerin yayınlanmasından sonra tepkiler arttı.

Görüntülerde, Ertekin Özkan'ın, arasında 3-4 metre mesafe varken elindeki bıçakla polise doğru yürümek istediği ve polis tarafından vurulduğu yer alıyor.

Birçok sosyal medya kullanıcısı, polisin Özkan'ı doğrudan ateş ederek öldürmek yerine ölümcül olmayan bir yaralama ile durdurabileceğini belirterek doğrudan öldürme kastıyla ateş ettikleri gerekçesiyle Alman polisini eleştirdi.

Görüntülerde, Özkan'ın vurulma anına tanık birinin "Annesi burada" diye tepki verdiği, polisin olay mahallindeki insanları uzaklaştırmaya çalıştığı da görülüyor.

ertekin Özkan

Karlsruhe Başkonsolosu devreye girdi
Türkiye'nin Karlsruhe Başkonsolosu Mahmut Niyazi Sezgin, öldürülen Özkan'ın ailesini ziyaret ederek başsağlığı dileklerini iletti.

Sezgin ayrıca emniyet yetkililerinden de olayla ilgili bilgi aldı.

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.