Avrupa Birliği'nde (AB), nisan ayında yıllık enflasyon 8,1'e yükseldi. Bu artışta en fazla etkisi olan kalem enerji fiyatları oldu.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre Euro Bölgesinde mart ayında yüzde 7,8 olan yıllık enflasyon oranı, nisan ayında yüzde 8,1’e çıktı. Mart ayında 27 ülke arasında üçüncü sırada yer alan Hollanda ise nisan ayında sekizinci sıraya geriledi

Söz konusu enflasyon oranı geçen yılın nisan ayında Avro Bölgesi'nde yüzde 1,6, AB'de ise yüzde 2 seviyesindeydi.

Enerji ürünleri enflasyonu artırdı!
Nisan ayında, Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon artışına en fazla katkıyı yüzde 3,7 ile enerji ürünleri sağladı.

Enerjiyi, yüzde 1,38 ile hizmetler, yüzde 1,35 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri ve yüzde 1,02 ile enerji dışı sanayi ürünleri izledi.

Ülkelere göre durum
Bölge ülkeleri arasında Hollanda’da nisan ayı enflasyonu yüzde 11.2 çıktı. Hollanda bu oranla birlikte sıralamada sekizinciliğe indi. 

Estonya'da enflasyon Nisan ayında yüzde 19,1 ile en yüksek seviyedeydi. Litvanya ve Çek Cumhuriyeti sırasıyla yüzde 16,6 ve 13,2 enflasyonla ikinci ve üçüncü sırada yer aldı.

Fransa ve Malta yüzde 5,4 ile ve Finlandiya yüzde 5,8 ile Nisan ayında en düşük enflasyon oranlarına sahip ülkeler oldu.

Bunun dışında diğer ülkelerin nisan ayı enflasyon oranları şu şekilde:
Finlandiya’da 5,8
İtalya'da yüzde 6,3 
Avusturya’da 7,1
Portekiz ve Slovenya’da yüzde 7,4
Almanya'da yüzde 7,8
İspanya'da yüzde 8,3
Yunanistan’da yüzde 9,1
Belçika'da yüzde 9,3 
Hırvatistan ve Macaristan’da yüzde 9,6
Slovakya’da yüzde 10,9
Polonya’da yüzde 11,4
Romanya’da yüzde 11,7
Bulgaristan’da yüzde 12,1
Letonya’da yüzde 13,1

Hollanda’da orta gelirlilerin yüzde 26’sı market alışverişinde zorlanıyor Hollanda’da orta gelirlilerin yüzde 26’sı market alışverişinde zorlanıyor

Foto: Immo Wegmann - Unsplash

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın