Türkiye'den Gazze'ye gönderilen çocuk kıyafetleri dağıtıldı

Türkiye'nin "Eclips" adlı gemiyle gönderdiği çocuk kıyafetleri ve ayakkabılar, Gazze'deki Filistin Sosyal İşler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahib

YAŞAM 18.10.2016, 16:43 18.10.2016, 16:43
Türkiye'den Gazze'ye gönderilen çocuk kıyafetleri dağıtıldı
Türkiye'nin "Eclips" adlı gemiyle gönderdiği çocuk kıyafetleri ve ayakkabılar, Gazze'deki Filistin Sosyal İşler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıldı.

Bakan Vekili Yusuf İbrahim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'den gelen çocuk kıyafeti ve ayakkabılarının Gazze kentinin güneyindeki Nuseyrat Mülteci Kampı'nda açılan sergide ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldığını söyledi.

Söz konusu kıyafetlerle yaklaşık 10 bin çocuğun giydirildiğini belirten İbrahim, bakanlığın ailelere ihtiyacı olan giysileri seçmelerine imkan tanımak amacıyla daha önce de iki sergi açtığını aktardı.

Türkiye'nin Gazze halkının yaşadığı zorlukları hafifletme çabalarından duydukları memnuniyeti dile getiren İbrahim, özellikle küçüklere yönelik yardımlar ve oyuncakların savaştan etkilenen Gazzeli çocukların psikolojik rehabilitasyonuna katkı sağlayacağını belirtti.

İbrahim, Türkiye'nin Gazze'ye gönderdiği iki gemideki yardımlardan şimdiye kadar 150 bin aile, çocuk ve Filistinli kurumun faydalandığını vurgularken, bu sayının 200 bine ulaşmasını beklediğini kaydetti.

Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine insani yardım götüren "Eclips" adlı ikinci gemi, geçen ay İsrail'in Aşdod Limanı'na ulaşmıştı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda hazırlanan gemide, 2 bin 500 ton insani yardım malzemesi bulunuyordu.

Türkiye'den Gazze'ye yardım malzemesi taşıyan ilk gemi ise 3 Temmuz'da Aşdod Limanı'na demir atmıştı. "Lady Leyla" adlı gemide pirinç, şeker ve un gibi temel gıda maddelerinin yanında giysi, ayakkabı ve çocuklar için oyuncaklardan oluşan yaklaşık 11 bin ton yardım malzemesi bulunuyordu.

AA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@