banner76

Hollanda'lı Türk'e anlamlı ödül

2003 yılından bu yana yaşlılık haklarının savunuculuğunu yapan bir sivil toplum örgütü olan TÜRYAK Yaşlılık Konseyi Derneği (www.turyak.org) tar

YAŞAM 08.09.2016, 14:13 08.09.2016, 14:13
Hollanda'lı Türk'e anlamlı  ödül
2003 yılından bu yana yaşlılık haklarının savunuculuğunu yapan bir sivil toplum örgütü olan TÜRYAK Yaşlılık Konseyi Derneği (www.turyak.org) tarafından meslek hayatlarındaki üstün başarıları, sosyal konulardaki duyarlılıkları, toplumun takdir ve sevgisini kazanmış örnek kişilikleri ve yaşama olan bağlılıkları dikkate alınarak her yıl Örnek Kıdemli Vatandaş seçimi yapılmakta ve bu çerçevede toplumumuzda yaşlılara ilişkin farkındalığı ve nesiller arası dayanışmayı arttırmak amacıyla ödül törenleri düzenlenmektedir.

TÜRYAK 2016 Örnek Kıdemli Vatandaş Ödül Töreni 1 Ekim 2016 tarihinde İstanbul Mövenpick Levent Oteli’nde gerçekleştirilecektir. Örnek Kıdemli Vatandaşlar yurt içinden 29 Büyükşehir Belediyesi ve Sivil Toplum Kuruluşu tarafından seçilmiştir. Yurtdışından 14 ülkeden katılım sağlayacak Örnek Kıdemli Vatandaşlarımız ise T.C. Dışişleri Bakanlığı ile eşgüdüm halinde Almanya, ABD, Avusturya, Avustralya, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada ve Norveç’ten seçilmiştir. Seçilen Örnek Kıdemli Vatandaşlarımız TÜRYAK Ödül Töreni’nde ödüllerini alacaklardır.

Son Haber, yaptığı araştırma sonucu Hollanda’dan TÜRYAK 2016 Örnek Kıdemli Vatandaş Ödülü’ne İbrahim Görmez’in layık görüldüğü bilgisine ulaştı.

İbrahim Görmez Kimdir?


1939 yılında İzmir’de doğan ve küçük yaşlarda yetim kalan Görmez, babasının aşık veysel gibi 6 yaşında iken gözlerini kaybettiği aile GÖRMEZ soyadını alır.

Baba Görmez’in 7 çocuğundan biri olana İbrahim Görmez, Türkiye’de yaşanan 1960 ihtilanin ardından yaşadığı zorluklar dolayısı ile 1964 yılında geldi.
İki sene çalışıp dönmek için geldiği Hollanda’da 50 yıl 5 ay evli kaldığı Hollanda asıllı eşi Reyhan hanımla tanışıp evlenerek Hollanda’da gömülmek üzere kaldığını söylüyor.

Hollanda’da kalıcı olduklarının bilincine 1969 yılında vardığını belirten Görmez, sosyal ve kültürel faaliyetlere yine 1969 yılında Amsterdam Oosterpark Caddesinde Bozkurtlar adı altında açtıkları dernekle başladı.

İlk geldiği yıllarda sadece Cuma günleri Amsterdam’da bir kilisede Cuma namazları kıldıklarını ifade eden Görmez, su anda 146 caminin bağlı olduğu Hollanda Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonunu 1979 yılında kurarak 10 yıl başkanlığını yaptı.

Hollanda Diyanet Vakfı kurucularından olan Görmez, 1986 yılında dünyada bir ilke imza atarak Hollanda İslam Radyo ve Televizyonu olarak yayın hakkının alınması ile 20 kişilik bir ekiple çalıştı.

Her siyasi görüşün ( 9 Farklı Federasyon ) içinde yer aldığı bir çatı örgütü olan İOT’nin de (Hollanda’da Türkler için Danışma Kurulu ) kurucuları arasında olan Görmez, 50 yıl 5 ay evli kaldığı, evlendikten sonra Müslüman olan ve Reyhan adını alan eşinden 3 çocuğu bulunuyor.

SONHABER.EU
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@