banner84

Aşk Çeşmesi'ne atılan bozuk paralar artık belediye kasasına gidecek

banner94

Roma’da kilise ve belediye arasında uzun zamandır tartışma konusu olan havuza atılan bozuk paraların kime ait olacağı konusunda başkentin yeni Beledi

YAŞAM 14.01.2019, 21:48 14.01.2019, 21:48
Aşk Çeşmesi'ne atılan bozuk paralar artık belediye kasasına gidecek
banner105
Roma’da kilise ve belediye arasında uzun zamandır tartışma konusu olan havuza atılan bozuk paraların kime ait olacağı konusunda başkentin yeni Belediye Başkanı Virginia Raggi, son sözü söyledi.

Raggi, bozuk paraların evsiz ve barksızlara yardımlarıyla tanınan Katolik hayır kurumu Caritas’a değil, 1 Nisan’dan itibaren belediye kasasına gideceğini ve bu paranın kentteki tarihi ve kültürel anıtların bakımına ve sosyal refah projelerine harcanacağını açıkladı.

Roma Belediye Meclis Konseyi’nin bu yöndeki bir kararı geçen ay sonu onaylaması, Katolik Kilisesinin tepkisine yol açmıştı. Rahipler, bu karar yüzünden en çok kentteki fakirlerin mağdur olacağı görüşünde.

Havuz para basıyor
Bu tarihi havuzdan toplanan bozuk paralardan yılda 1,5 milyon euro gelir elde ediliyor. Havuza, her gün 4 bin euro değerinde bozuk para atılıyor.

Sırtı dönülerek arkadan havuza atılan bozuk para, bir inanışa göre, parayı atan kişiye talih getirirken, bir kez daha bu kente dönme şansı tanıyor. Yine başka bir inanışa göre, Barok döneminde inşa edilen tarihi havuza atılan para ile kavuşamayan sevgililerin önlerindeki engeller kalkıyor.

Tarihi Trevi Çeşmesi, 1732 yılında Nicolas Salvi tarafından yapıldı. Bu havuz ünlü İtalya yönetmen Federico Fellini'nin 1960 yılında çektiği başrollerini Anita Ekberg’in oynadığı “La Dolce Vita” isimli filmiyle adeta ölümsüzleşmişti.

Euronews
Yorumlar (2)
Haci 1 yıl önce
Salaklar
Abdullah 1 yıl önce
Bir Camiye veya hayır kurumuna kumbarasına at desen atmazlar bunlar geri zekalı ya

Gelişmelerden Haberdar Olun

@