banner84

Almelo'da yeni cami projesi hazır

banner94

Haber: Atalay Kızılay / Almelo 1 Mayıs 1974 tarihinde Almelo Camii Projesini B. Sevinçsoy tarafından çizilip, Temeli dönemin büyüke

YAŞAM 25.12.2018, 19:36 25.12.2018, 19:36
Almelo'da yeni cami projesi hazır
banner105
Haber: Atalay Kızılay / Almelo

1 Mayıs 1974 tarihinde Almelo Camii Projesini B. Sevinçsoy tarafından çizilip, Temeli dönemin büyükelçisi Oktay Cankardeş tarafından atılmış, cami altı ayda tamamlanarak 1974’ün Ramazan Bayramına ibadete açılmıştır.

Caminin, Avrupa’nın kubbeli ve minareli ilk camisi olduğunu da iddia edilmektedir. Caminin dış kısmı beyaz boya ile boyandığından cami Hollandalılar arasında Beyaz Cami adı ile anılmıştır.

Cami 1983’te Hollanda Diyanet Vakfına Bağlanmış bundan sonra caminin adı Almelo Yunus Emre Camii olarak değiştirilmiştir. Cami, zamanla ihtiyaca cevap vermemeye başlayınca ekler ilave edilmiş, 1989 da caminin sağ tarafına ek yapılarak cami büyütülmüş, lokal ve tuvaletler yapılmış, aynı yıl caminin arsası da belediyeden satın alınmıştır.

1999’da caminin sol tarafına yapılan ekle de cami son şeklini almış ve 1000 kişinin namaz kılabileceği bir kapasiteye ulaşmıştır. 2003 yılında ise caminin mihrap,minber ve kürsüsü yeniden yapılmış ve çini ile kaplanmıştır. Cami müştemilatında, lokal, iki derslik, ve ardiye bulunmaktadır.

Yunus Emre Camii son yıllarda verdiği eğitim ve dini faaliyetlerle Hollanda’da adından hayli söz ettirmekte. Egitimde ilk orta ve lise düzeyinde gönüllü eğitmenlerden oluşan eğitim kadrosu Almelo ve çevresine hizmetlerini sürdürmektedir.

Grup 6,7 ve 8’e giden kız ve erkek öğrencilere 6 senelik tecrübesi ile eğitime desteğini sürdürmekte.

Dini alanlarda faliyetlerini sürdüren camii aynı zamanda Türk kültür günleri düzenleyerek kendinden söz ettirmeye devam ediyor.

1960’lı yıllarda başlayan bu hikaye 2018 yılına kadar, nesilden nesile ayakta duran Beyaz Camii yerine yeni bir camii projesi başlatılması ile devam ediyor.

Yeni camii projesinin nedeni yerlerinin Almelo’da yetişen ve yetişmekte olan yeni nesle artık dar gelmesi, ihtiyaçları karşılayamaması. Yunus Emre Camii arsa alımını gerçekleştirmiş ve yeterli kaynak bulduğunda 2019 yılının Ekim ayında yeni camii temelini atmayı hedeflemekte.

Proje ve imar izni alınmış durumda.

© SONHABER.EUYorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@