Kütahya'da 'Uluslararası Geleneksel Okçuluk Festivali'

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, 10 ülkeden yaklaşık 580 kemankeşin katılımıyla düzenlenen "Uluslararası Geleneksel Okçuluk Festivali", baş

SPOR 20.08.2016, 16:00 20.08.2016, 16:00
Kütahya'da 'Uluslararası Geleneksel Okçuluk Festivali'


KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, 10 ülkeden yaklaşık 580 kemankeşin katılımıyla düzenlenen "Uluslararası Geleneksel Okçuluk Festivali", başladı.

Kütahya Atlı Spor Kulübü Tesisleri'nde 2 gün sürecek festival kapsamında, okçuluk yarışmaları düzenlendi. Yarışmaya katılan okçular, minikler, genç bayanlar ve genç erkekler ile büyük bayanlar ve büyük erkekler kategorilerinde, 30, 45, 60, 75 ve 90 metre mesafelerdeki hedeflere atış yaptı.

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediye ile Germiyan Okçuluk Kulübü Derneği iş birliğinde yapılan festivale,10 ülkeden yaklaşık 580 kemankeşin katıldığını belirtti.

Saraçoğlu, Kütahya'nın okçuluk alanında da isminin duyurulacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Türkiye'de il belediyesi olarak bu organizasyonu düzenleyerek bir ilki de gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 10 ülkeden okçuluk sporuna gönül veren kemankeşlerimiz buraya katıldı. Ülkemizin değişik bölgelerinden okçuların buraya iştirak etmesi hakikaten bizleri memnun etti. Okçuluk ata sporumuz olması ile de bizler için önemli. Müslüman Türklerin dünyaya nam saldığı dönemlerde okçuluk oldukça önemliydi. Gelişen teknoloji ile çıkan yeni silahlar ve savaş argümanları okçuluğun unutulmasına neden oluyordu. Biz bunu yeniden canlandırarak geçmişimize sahip çıkmak ve okçuluk sporuna sahip çıkmak adına ekip arkadaşlarımızla birlikte böyle bir festivali düzenliyoruz."

Germiyan Okçuluk Kulübü Derneği'nin üyelerinden Halil Kuru ise okçuluk festivalini geliştirerek geleneksel hale getireceklerini belirtti.

Yarışmalar sonunda dereceye giren okçular, ödüllendirilecek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@