'Kayısı' temalı stadyumda sona yaklaşıldı

MALATYA (AA) - VOLKAN KAŞİK - Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı iş birliğinde yapımına başlanan

SPOR 18.08.2016, 11:48 18.08.2016, 11:48
'Kayısı' temalı stadyumda sona yaklaşıldı


MALATYA (AA) - VOLKAN KAŞİK - Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı iş birliğinde yapımına başlanan, dış ve iç cephesinde kayısıyı andıran obje ve renklerin kullanılacağı 25 bin seyirci kapasiteli Malatya Arena'nın yüzde 75'i tamamlandı.

Battalgazi ilçesi İnönü Üniversitesi Yerleşkesi karşısında, yaklaşık 136 bin metrekarelik arazi üzerine inşa edilen stat, UEFA ve FIFA kriterlerinde, çim zeminden itibaren 6 kat yüksekliğinde, 25 bin kişi kapasiteli yapılıyor.

Stat yapım ihalesini ilk alan firmanın iflas etmesinin ardından bir süre bekleyen daha sonra farkı bir firmaya ihale edilerek kaldığı yerden çalışmalarına devam edilen stadın en kısa sürede tamamlanması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Çeşitli sosyal donatı alanlarının yanı sıra mimari olarak engellilerin de rahatça kullanabileceği, engelli ve refakatçi koltuğunun da bulunacağı şekilde inşa edilen stat etrafında 271'i kapalı, toplam bin 316 araçlık otopark olacak.

Tabandan ısıtmalı sahanın olacağı statta her katta engelliler için çok sayıda özel tuvaletler de bulunacak.


- Yüzde 75'i tamamlandı


Malatya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya-Elazığ kara yolunun 12. kilometresinde, İnönü Üniversitesi merkez yerleşkesi karşısında inşa edilen Malatya Arena'nın yüzde 75'inin tamamlandığını söyledi.

Çalışmaların hızla sürdüğü stadın son derece modern olacağını belirten Fındıklı, stadyumda, skorboard, restoran, kafeteryalar, VIP salonları, televizyon yayınlarının yapılacağı bölümler, basın bölümü, kapalı otoparklar, seyirci ve sporcu girişi gibi bölümlerin en uygun şekilde tasarlandığını ifade etti.

Firmanın kamuoyunun hassasiyeti, spor kamuoyunun beklentisi doğrultusunda çalışmaları aralıksız sürdürdüğünü anlatan Fındıklı, aralık ayına kadar stadın tamamlanarak, teslim edilmesini beklediklerini kaydetti.

Fındıklı, 110 milyon liraya mal olan stadın son derece modern ve depreme dayanıklı inşa edildiğini aktararak, "Böyle bir yapının sağlam ve uzun bir şekilde Malatya ve çevresindeki illere hizmet verecek olması çok önemli." dedi.


- Stadyumun şekli kayısıyı andıracak


Tamamlandığında Malatya'da futbolseverler için nezih ve güzel bir ortam oluşacağını dile getiren Fındıklı, stadın dış ve iç cephesinde kayısıyı andıran obje ve renklerin kullanılacağını bildirdi.

Malatya'nın en önemli ürününün kayısı olduğunu anımsatan Fındıklı, "Malatya'nın en önemli tanıtım ürünü kayısı. Biz burada Malatya'yı öne çıkaracağız. Stadyuma kayısı imajı verecek renkleri ve şekli kullanmaya çalışıyoruz. Birebir kayısı gibi olmayacak ama modern tekniklerle kayısıyı hatırlatacak renkleri objeleri kullandığınızda buranın Malatya olduğunu anlaşılacak." değerlendirmesinde bulundu.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@