Kahraman şehit için uçtular

NİĞDE (AA) - Uluslararası Havacılık Federasyonunun (FAI) izniyle Aksaray'daki Hasandağı'nda gerçekleştirilen Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Ön

SPOR 22.08.2016, 19:00 22.08.2016, 19:00
Kahraman şehit için uçtular

NİĞDE (AA) - Uluslararası Havacılık Federasyonunun (FAI) izniyle Aksaray'daki Hasandağı'nda gerçekleştirilen Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Ön Şampiyonası'nın ilk gününde paraşütçüler, Özel Kuvvetler Komutanlığında darbeci generali vurduktan sonra şehit edilen Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in anısına uçtu.

Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Ön Şampiyonası (2016 PRE PWC - Hasandağı) kapsamında 3 bin 268 metre yüksekliğindeki Hasandağı'ndan şampiyona için uçan 13 ülkeden 130 pilot, şehit Halisdemir'in memleketi olan Bor ilçesine bağ Çukurkuyu beldesine indi.

Yaklaşık 75 kilometre mesafe kat eden sporcuları bekleyen vatandaşlar, Türk bayrağı açarak inen paraşütçüleri alkışlarla karşıladı.

İlçe sakinlerinden 85 yaşındaki Nazife Kestek, uçuş gerçekleştiren bir pilotun elindeki bayrağı indiği noktadan alarak, "Allahü Teala devletimize milletimize zeval vermesin, cümlemizi esirgesin." dedi.

Kestek'in elini öpen pilot İsa Dal ise bugün uçuşun ayrı bir anlamı olduğunu belirterek, "Vatanımızın kurtulmasında en önemli katkıyı sağlayan, ilk kurşunu atan şehidimizin mekanına inmek bizi çok duygulandırdı. Teyzemiz de bizi burada karşıladı, ona ayrı duygulandık. Türk bayrağını da 3 bin metreden getirip teyzeme hediye ettim." ifadelerini kullandı.

Hava Sporları Aksaray il temsilcisi Abdullah Kahraman, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk uçuşlarını kahraman şehit Ömer Halisdemir için gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bir hafta sürecek şampiyonaya 13 ülkeden 130 pilotun katıldığını belirten Kahraman, "İlk uçuşumuzu şehidimiz Ömer Halisdemir'in anısına Çukurkuyu'ya yaptık, o yüzden buradayız. Yaklaşık düz uçuş ile 75 kilometreyi 2,5 saat içerisinde tamamladık." diye konuştu.

Çukurkuyu'daki şehit astsubay Ömer Halisdemir'in kabrini ziyaret eden pilotlar, daha sonra Hasandağı'ndaki kamp alanına döndü.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@