banner112

Bursaspor'da hedef 'mali disiplin'

banner94

BURSA (AA) - VEDAT YÜCEBAŞ - Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay, öncelikli hedeflerinin mali disiplin ve mali başarı olduğunu belirterek, "

SPOR 22.08.2016, 15:48 22.08.2016, 15:48
Bursaspor'da hedef 'mali disiplin'
banner119


BURSA (AA) - VEDAT YÜCEBAŞ - Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay, öncelikli hedeflerinin mali disiplin ve mali başarı olduğunu belirterek, "Eğer mali başarınız varsa, mali disiplini sağlamışsanız, futbolculara ve çalışanlara maaşlarını gününde ödüyorsanız, takımın başarılı olmaması için hiçbir neden yok. Öncelikli hedefimiz mali disiplin ve mali başarı. Sportif başarı zaten arkasından gelecek." dedi.

Ay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 aylık yönetim dönemlerinde kulübü mali açıdan iyi bir noktaya getirdiklerini, banka ve yönetici borçları dışında, bulacakları bir kaynakla günü yakalayan, borçlarını rahatça çeviren bir kulüp haline gelebileceklerini söyledi.

Futbolculara olan borçları kısa sürede kapatmayı hedeflediklerini vurgulayan Ay, daha sonra mevcut ve hazırlayacakları projelerle kulübün mali yapısını güçlendirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

"Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadı'nda 200-250 milyon liraya yakın gelir yatıyor." diyen Ay, henüz tam olarak bitmeyen yeni statta hala 40'a yakın işçinin çalıştığını, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile yaptığı görüşmede, yapımı devam eden timsah başının montajına bir ay sonra başlanacağı bilgisini aldığını belirtti.

Ay, stadın tamamen bitmesinin ardından isim hakkı ve diğer gelir getirici bölümleriyle ilgili kapsamlı bir görüşme yürüteceklerini ifade ederek, "İsim hakkıyla ilgili de çalışmalarımız oluyor. Burada siyasilerimizden de destek bekliyoruz. Herhalde 15-20 gün sonra randevu talep edeceğiz bazı siyasilerimizden. Onlarla görüşmelerimiz olacak. Ondan sonra stadın da isim hakkıyla ilgili inşallah satışımız gerçekleşir." diye konuştu.


- Transferde bonservise 325 bin avro


Başkan Ali Ay, bu sezonun transferleriyle ilgili çok erken çalışmaya başladıklarını, öncelikle takıma katkı sağlayacak, bonservis sorunu olmayan futbolcuların tespitini yaptıklarını anlattı.

Transfer edilen 10 oyuncu için 325 bin avro gibi çok cüzi bir bonservis bedeli ödediklerini belirten Ay, "Bunun 200 bin avrosunu Del Valle'ye kiralık bedeli olarak ödedik. 125 bin avrosunu ise Joshua John'un transferi için ödedik. Futbolcularımızla da iyi anlaşmalar yaptığımızı ümit ediyorum. Onun için uğraştık zaten. Çoğunda maç başı ücretlerini kaldırdık. 2 veya 3 futbolcuyla maç başı ücretle anlaştık. Yani güzel bir takım oluşturduğumuzu zannediyorum." değerlendirmesinde bulundu.


- "Gönül isterdi ki pahalı futbolcular alalım"


Ay, taraftarların pahalı transfer isteğini anlayışla karşıladığını ancak öncelikle kulübün mali yapısını düşünmek zorunda olduklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Gönül isterdi ki pahalı futbolcular alalım. Taraftarlarımız 'çilek'ten bahsediyor ama biz mali tabloyu düzeltmek zorundayız. Ben futbolcularımın maaşını ödeyemezsem zaten pahalı oyuncu da alsam o futbolcu iş yapmaz. Geçen sene gördük, aldığımız pahalı futbolcular çok fazla verimli olamadı. Geçen sene 145 milyondu sadece futbolcu ve hocaların maliyeti. Bu sene onu 70 milyonlara düşürdük. Yani burada önemli olan denk bütçeyi sağlayabilmek. Futbolcuların parasını da gününde ödeyebilmek."

Bursaspor'un kendi çileğini kendisinin ürettiğini ifade eden Ay, bu çerçevede altyapıya yönelik önemli projeleri hayata geçirdiklerini, bazı genç oyuncuları tecrübe kazanmaları için başka kulüplere kiraladıklarını, gelecek yıl direkt oynayan 4-5 futbolcunun bu yıldan yetişeceğine inandığını dile getirdi.


- "Hedefimiz mali başarı"


Ay, "Bursaspor için ne zaman yeniden şampiyonluktan bahsedilebilir?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"İki sene iskeleti hazırlayıp inşallah 3'üncü sene bu işi gerçekleştirebiliriz. Onun için de uğraş veriyoruz zaten. Eğer mali başarınız varsa, mali disiplini sağlamışsanız, futbolculara ve çalışanlara maaşlarını gününde ödüyorsanız, takımın başarılı olmaması için hiçbir neden yok. Öncelikli hedefimiz mali disiplin ve mali başarı. Sportif başarı zaten arkasından gelecek. Ben camiama şunu söylemek istiyorum; bir kere Bursasporluluk farklı bir duygu. Bizim taraftarların, 'Biz şampiyon takımı tutmadık, tuttuğumuz takımı şampiyon yaptık' sözü var. Yani bahane üretilmesin, takımımızı öyle veya böyle her şekilde sevsinler, desteklesinler bize güven duysunlar. Hocamıza ve futbolculara güvensinler. Bu takım başarıyı sağlayacak. Bundan herkes emin olsun."


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@