Atlı okçuluğun zirvesinde bir Türk

Güney Kore'de organize edilen ve 22 ülkeden 74 sporcunun yer aldığı 12. Dünya Şampiyonası'nda önemli bir performans sergileyen Alperen Alkan, ikili at

SPOR 27.09.2016, 12:31 27.09.2016, 12:31
Atlı okçuluğun zirvesinde bir Türk
Güney Kore'de organize edilen ve 22 ülkeden 74 sporcunun yer aldığı 12. Dünya Şampiyonası'nda önemli bir performans sergileyen Alperen Alkan, ikili atış dalında dünyanın önde gelen sporcularını geride bırakarak altın madalyayı boynuna taktı.

Alperen Alkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin atlı okçulukta ilk kez dünya şampiyonasında yer aldığını belirterek, "Şampiyonada, Kayı Atlı Okçuluk Kulübünden Alp Kayserili ve Kayseri Sancağı Atlı Okçuluk Kulübünden Emrah Koç ile yer aldık. Ülkeyi temsil etmenin ağırlığını yarışlar sırasında fazlasıyla hissettim." diye konuştu.

Ata 12 yıldır bindiğini, 4 yıldır da atlı okçuluk branşıyla ilgilendiğini vurgulayan Alperen, şunları söyledi:

"Şampiyonanın hazırlık aşaması çok gergin geçti. İki ay süresince her gün çalışma imkanı buldum. 45 dakikası atla birlikte, kalan süresi de ok atışı ve yay çekme çalışmalarıyla toplamda 1,5 saat çalıştım. Sonuçta bu sporu 4 yıldır yapıyorum. Yıllardır izlediğim sporcular oradaydı. Atlı okçuluğa ömrünü vermiş kişilerle yarışmak çok heyecanlıydı."

Büyük sporcuların katıldığı bir organizasyonda altın madalya kazanmanın kendisini fazlasıyla mutlu ettiğine değinen Alperen, "Şampiyonanın ardından birçok ülkeden davet aldım. Aralık ayında Malezya'ya gideceğim. Orada da dünyanın en iyileriyle yarışacağım. Avrupa'da da birçok şampiyona var, oralarda da ülkemi temsil etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Atlı okçuluğu "Her gün yeni bir şey keşfettiğim spor" olarak nitelendiren Alperen, müsabakalar sırasında gerginliğin çok fazla olduğunu dile getirdi.

Alperen, "Müsabaka sırasında İrfan hocam 'madalyayı, kupayı boş verin oku öyle güzel atın ki sonuçta Allah sizi mükafatlandırsın' dedi. Şampiyona öncesinde amacım, ülkemi en iyi şekilde temsil etmek ve katılımcıların 'bu iş Türkiye'de hakkıyla yapılıyor' demesini sağlamaktı. Atlı okçuluğun dünyadaki tartışmasız en iyi sporcusu ABD'li Lucas Novotny, bana bu işi çok iyi yaptığımı, gelecekte de Türkleri bu arenada daha fazla göreceğine olan inancını dile getirdi. Tüm ülke sporcularının takdirini toplayarak şampiyon oldum." diye konuştu.

AA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@