banner84

Kazazedenin organları nakil bekleyen hastalara umut olacak

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Susurluk ilçesinde trafik kazasında yaralandıktan sonra kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 60 yaşı

SAĞLIK 16.08.2016, 05:36 16.08.2016, 05:36
Kazazedenin organları nakil bekleyen hastalara umut olacak

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Susurluk ilçesinde trafik kazasında yaralandıktan sonra kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 60 yaşındaki Mustafa Kızılca'nın iki böbreği, iki korneası ve karaciğeri, organ bekleyen hastalara nakledilmek üzere alındı.

Alınan bilgiye göre, Susurluk'ta bir akaryakıt istasyonunda kamyonun çarpması sonucu yaralanan ve Balıkesir Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan Mustafa Kızılca'nın beyin ölümü gerçekleşti.

Balıkesir Devlet Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Dr. Mehmet Suluoğlu ve Koordinatör Yardımcısı Hemşire Emine Ekinci'nin görüştüğü Kızılca'nın ailesi, organ nakline onay verdi. Bunun üzerine Kızılca'nın iki böbreği, iki korneası ve karaciğeri alınarak özel kutulara konuldu.

Bursa'dan gelen ekipler, bağışlanan organları alarak bu kente götürdü. Böbrekler, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, kornealar ve karaciğer ise Acıbadem Bursa Hastanesinde kısa sürede belirlenecek uygun hastalara nakledilecek.

Hemşire Ekinci, gazetecilere yaptığı açıklamada, duyarlı davranışlarından dolayı Kızılca'nın ailesine teşekkür etti.

Ailenin ulvi bir iş yaptığını belirten Ekinci, "Herkesi, yaşarken organ bağışı ile ilgili fikirlerini aileleriyle paylaşmaya davet ediyorum. İnsanların beyin ölümü gerçekleştikten sonra aile görüşmesi esnasındaki en büyük sıkıntıları, 'Acaba yaşarken ister miydi?' sorusuna cevap aramak oluyor. Birçoğu bu yüzden organ bağışını kabul etmeyebiliyor. Herkes organ bağışına 'evet' desin." diye konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@