banner76

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki:

HAKKARİ (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Van, Elazığ ve Bitlis'teki terör saldırılarına ilişkin, "Dış destek olmadan, arkadan

POLİTİKA 18.08.2016, 17:36 18.08.2016, 17:36
Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki:

HAKKARİ (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Van, Elazığ ve Bitlis'teki terör saldırılarına ilişkin, "Dış destek olmadan, arkadan birileri kullanmadan hiçbir örgüt dağlarda aylarca yaşayamaz ve bu hainlikleri yapamaz." dedi.

Özhaseki, Yüksekova ilçesi ziyareti kapsamında esnaf ziyaretinin ardından polis evinde kentteki sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleri ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldi.

Allah'ın Kur'an-ı Kerim'de "Müminler ancak kardeştir. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup düzeltin. Kurtuluş istiyorsanız barışı, kardeşliği yayın, dostluğu ilerletin." diye buyurduğunu dile getiren Özhaseki, fitneden, düşmanlıktan, insanların birbirine zulüm etmesinden bir şey çıkmayacağını vurguladı.

Artık çatışmaların yaşanmamasını, askerlerin, polislerin şehit olmasını istemediklerini belirten Özhaseki, şöyle konuştu:

"Yavrularımız toprağa verilmesin. Bunlar canımızı yakıyor. 'Bazı hak arayışları için elimize silahı aldık.' diyorlar. Her canı sıkılan, 'hakkımı arıyorum' diyen eline silah alırsa bunun sonu gelmez. Hiç kimse 'Kürt' kelimesini kullanamıyordu. Bir yiğit çıktı, Cumhurbaşkanımız. 'Kürt' kelimesini kullandı. Tüm haklarını verdi ve 'ben bu insanların hakları için baldıran zehiri içmeye hazırım' dedi. Bir çok hakları verildi. Yatırımlar gelmeye başladı. Bundan sonra da yatırımlar devam edecek. Ama bütün bunlara rağmen hala birileri derse 'ben silahı elime alırım bu işi düzeltirim.' Düzeltemezsiniz arkadaşlar, silahla hiçbir şey düzeltilmez." diye konuştu.

- "Gezi olayları hükümeti devirme operasyonuydu"

"Demokratikleşen ortamda AB yolunda hızla giden ülkede silah olmasa elde ettiğimiz haklar, bugünkü haklarımızdan çok daha fazlaydı ve gelişmişlik de şimdikinin iki katıydı." diyen Özhaseki, şöyle devam etti:

"Birileri hala 'haklarımızı silahla biz alıyoruz' derse, devletin yapacağı tek şey onları yok etmektir. Afrika'daki kabile devletlerinde bile birileri eline silah alsa kabile devleti onu yok eder. Bunun başka çaresi yok. İnşallah bundan sonra birileri eline silah almaz. Eline silah alırsa, çukur kazarsa sizlerde gidin onlara mani olun. Olan o çocuklara oluyor. Silahla alınacak hiçbir şey yok. Gezi olayları olduğunda Türkiye gelişmede Avrupa'da birinciydi. IMF'ye borcu bitirmiştik. 3. köprü ve havaalanı temelleri atılmıştı. Dünya krizdeyken bizde de acayip gelişme varken, içeride huzur barış oturmak üzereyken gezi olayı oldu. Eylemin ağaç sevdasından dolayı yapıldığı söylendi. Ama Gezi olaylarından 3 ay sonra Yalova'da CHP Belediye Başkanı 200 yıllık çınar ağaçlarını kesti. Bir tekinden çıt çıkmadı. Taksimde 11 fide yer değiştiriliyor diye neler yaptılar. Demek ki mesele ağaç meselesi değildi. Mesele hükümeti devirme operasyonu. Bu coğrafyada ayakta kalmak için güçlü devletinizin olması lazım. Yoksa yaşatmazlar."

- "Kibar görünümlü vahşiler alçakça saldırdı"

Bakan Özhaseki, en son 15 Temmuz'ta ülkede nelerin yaşandığına herkesin tanıklık ettiğini belirterek, bunu gerçekleştirenlerin Yüksekova'da da başka yerlerde de kendi temsil ettiği ilde de bulunduğunu söyledi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), "Ülkeye dost insanlar yetiştiriyoruz", "Hizmet ehliyiz", "170 ülkede okullar açtık" diyerek insanları kandırdığını, herkesin de destek verdiğini aktaran Özhaseki, şunları söyledi:

"Sonra gördükki başlarındaki şizofren herif Amerika'nın kucağına oturmuş oradan bir sürü tertipler peşinde. Yıllarca yaşayan hiçbir örgüt, dışarıdan destek almadan varlığını sürdüremez. Kendi aramızda örgüt kuralım, çok zengin olsak bile ne kadar devam edebiliriz. Dış destek olmadan, arkadan birileri kullanmadan hiçbir örgüt dağlarda aylarca yaşayamaz ve bu hainlikleri yapamaz. Masum hak arayışı gibi gözüken bu olayların arkasında bunları kullanan dış güçler var. Bu milletin birbirine düşmesini isteyenler var. Bir gün geldi bu kibar görünümlü vahşiler alçakça saldırılarda bulundular. Hepsinin dersi verildi. 15 Temmuz gecesi yaralıları ziyaret ettim. Her hastane odasından ağlayarak çıktım. Millet olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Bundan sonra kimse kolay kolay teşebbüs edemez. Artık önümüz açık. Yapacağımız çok şey var. Bütün bu işleri yapacak gücümüz var. Bu işlerden çıkacağımız sonuç, milletimiz kardeşlik, barış, huzur ve kalkınma istiyor."

- "Belediyenin işi sadece terörist beslemek mi?"

İl yapılması planlanan Yüksekova'ya 2,5 milyar lira para harcayacaklarını vurgulayan Özhaseki, vatandaşların da kendine destek vererek ellerini güçlendirmesini, devletin iyi niyetine karşılık vermesini istedi.

Özhaseki, Kayseri'nin tüm eksikliklerini giderdiklerini, Paris'te ne varsa Kayseri'de de onu yaptıklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kayseri'de hiç gecekondu, kaçak yapı, altyapı eksikliği yok. Hepsini yaptım, devlet bana bir lira vermedi. Üstelik Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmasına rağmen. Adaletli bir insandı, yok derdi. Adaletinden dolayı vermezdi. Burada yerel yönetimleriniz var, nerede? Oturduğumuz yer kokuyor ya. Buradaki belediyenin işi sadece terörist beslemek mi? Devlet herkese gönderdiği parayı buraya da gönderiyor. Bu parayı aldın ama ne olur bu parayı şerefin namusun bil, adam gibi harca. Ama kafa bozuk. Bir sürü adamlarını dolduracak. Onlardan para kesip bir yerlere gönderecek. Öyle olunca dışarı bir şey yansımıyor."

- "Yüksekova'da yaraları sarma zamanı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın özel isteği ve Bakanlar Kurulu kararıyla Yüksekova'nın il olacağını hatırlatan Özhaseki, sözlerini şöyle tamamladı:

"Burası için çok güzel bir planlama yapıyoruz. Rastgele binaların yapıldığı, alt yapının olmadığı, kaçak yapıların bulunduğu bir yer il olmaz. Böyle yaparsak buralar kocaman bir köy olur. Çocuklarınızı buralarda tutamazsınız. Bir talih kuşu kondu. 2,5 milyar lira yatırım yapılacak. Bütçede açık olduğu halde bu paralar ayrılıyor. Van yolu üzerinde sert zeminler var. Vatandaş hazine üzerine kaçak yapılar yapmış. Onlar korunur, insanlar mağdur edilmez. Oralardaki hazine arazilerinde çok güzel planlama yapmaya çalışıyoruz. Alt tarafta kalan sulak alanlardan da Yüksekova'nın çıkarılmasını istiyoruz. Valilik binası yapacağız ve çevresine 26 tane il müdürlüğü binası inşa edilecek. Yeni konutlar yapacağız. 5 bin kadar burada ev vermek zorunda olduğumuzu hissettiğimiz kardeşimiz var. Onların yanı sıra 5 bin de fazladan ev yapacağız. 10 bin civarında ev yapacağız.

Bu evler yapılırken, insanlar bunun her aşamasında çalışacak ve buraya bir bereket gelecek. Bazı vatandaşlar hasar tespit çalışmalarına itiraz ediyor. Fazla para almak için. O fazla para aldığı her kuruş haram. Bu benim değil, milletin parası. Tespit edenler buranın insanı. Orada çıkan hasarlarda 30 bin liraya kadar olanların hepsini vereceğiz. Daha fazla hasar olan evler, yaptığımız planlamada yolda kalıyorsa yıkılacak. Yeşil alanda, okul alanında kalıyorsa yapılamaz. Yıkılan evler metrekaresine göre verilecek. Buralarda sağlam yapılar yapacağız, ben de sürekli gelerek buralarda incelemelerde bulunacağım. Evlerin bahçeleri, geniş balkonları, taziye evleri olacak. Bize süre verin. Bir sene içinde evleri bitiririz inşallah. Ondan sonra Yüksekova göç almaya başlar. Bir çok yerden buraya gelen yatırımcının fabrikasını biz yapacağız. Bir kaç sene vergi almayacağız. Gelecek burada işçi çalıştıracak."

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, konuşmasının ardından Şemdinli'deki terör saldırısında yaralanan polis memurları ile AK Parti İlçe Başkanlığını ziyaret ederek ilçeden ayrıldı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@