Almanya'nın bazı eyaletlerinde okul tatilinin 25 Haziran Pazartesi baslayacak olması dolayısıyla tatillerini Türkiye'de geçirecek olanlar araçlarıyla Sıla Yolu'na çıkmaya baslayacak. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yaman Ocak, Avrupalı Türklerin en çok kullandığı Kapıkule ile diğer gümrük kapılarda tüm hazırlıkların tamamlandığını açıkladı.

PERSONEL TAKVİYESİ
Ocak, "Avrupalı Türklerin tatil sezonunun baslaması nedeniyle gümrüklerimizde gereken tedbirler alınmıştır. 10 peronda 25 bilgisayarla 25 personelimiz görev yapacak. Bu anlamda Kapıkule'ye yeteri kadar personel takviyesi de yapılmıştır. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları ve gümrüklerde fazla beklememeleri için personelimiz her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük özveriyle çalışacaktır" dedi.

ÖN BEYAN UYARISI
Vatandaşların yola çıkmadan önce gümrüklerde gerekli olacak bütün belgeleri eksiksiz hazırlaması gerektiğini vurgulayan Ocak, bu durumun geçişlerin hızlı yapılmasına imkan sağlayacağını kaydetti. Ocak, yolcu sezonunda yoğunluğun önlenebilmesi ve ön beyan sisteminden vatandaşların yararlanabilmesi için gereken duyuruların yapıldığını söyledi ve vatandaşlardan gümrüklerde bekleme sürelerini kısaltacak ön beyan sistemini kullanmalarını istedi.

DAHA GÜZEL BİR ÜLKE YOK
ALMANYA'DAN Alanya ve İzmir'deki yakınlarının yanına tatile giden Hayati İşcan, ana vatana ulaştıkları için çok mutlu olduklarını söyledi.Her yıl yaz tatillerini Türkiye'de geçirdiklerini anlatan İşcan, "Ülkemizi çok seviyoruz. Sınır kapısında Türk bayrağını gördüğümüz zaman içimiz cız ediyor. Memleketimizden daha güzel bir ülke yok" dedi. Ayla İşcan da Türkiye'nin değerinin hiçbir Avrupa ülkesiyle ölçülemeyeceğini belirterek, "Cennet vatana" geldiği için mutlu olduklarını kaydetti.

TÜRKİYE'Yİ ÖZLÜYORUZ
BELÇİKA'DAN Zonguldak'a giden Şaban Karaveli ise iki ay önce Türkiye'de olmasına rağmen özlediği için ülkesine tekrar geldiğini ifade ederek, "Bizler orada olsak da her zaman ülkemizi özlüyoruz. Buradan ayrılamayız ve başka yerde ikamet edemeyiz" diye konuştu.

BU YIL SİZİ BALKAN HOTEL'E BEKLİYORUZ
YILLARDIR izin yolunda Avrupalı Türkleri yalnız bırakmayan SABAH, bu yıl da izine araçlarıyla gidecek olanların yanında olacak. SABAH, Sıla Yolu'na çıkacak olanların en iyi şartlarda dinlenebilmesi ve yemek yiyebilmesi için, Balkan Hotel Highway tesisleri ile anlaştı. Avrupa SABAH ekibi bu sezon da, yolda sıkıntı ile karşılaşanlara, yol durumunu merak edenlere yardımcı olacak ve yol hikayelerini gazeteye yansıtacak. SABAH'ın hizmet istasyonu önümüzdeki günlerde hizmet vermeye başlayacak. Belgrad-Niş otobanı üzerinde yer alan tesisler, başkent Belgrad'ı geçtikten 90 kilometre sonra. Türkiye istikametinde yolun yarısı sayılan Sırbistan'daki hizmet istasyonumuza ulaşmak için McDonald's tabelaları ile SABAH levhalarını takip edin.

AA