banner112

Türkiye, Hollanda'da aşı yaptıran vatandaşlardan PCR test istemeye devam ediyor

banner94

HOLLANDA 21.05.2021, 11:24 21.05.2021, 12:34
Türkiye, Hollanda'da aşı yaptıran vatandaşlardan PCR test istemeye devam ediyor
banner119

Son günlerde bazı haber siteleri ve sosyal medya üzerinden yayılan haberlerde, Hollanda'da aşı yaptıran Türk vatandaşlarının Türkiye'ye gidişlerinde PCR testi ibraz etmesine gerek kalmadığı ifadeleri yer alıyor. 

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya'nın açıklamalarının yer aldığı paylaşımlarda, kesinleşmiş bir sonuç varmış gibi lanse edilmesi toplumun kafasını karıştırdı.  

Milletvekili Zafer Sırakaya, sosyal medya üzerinden yapmış olduğu açıklamalarda, yurt dışında yaşayan ve aşı olan gurbetçilerin Türkiye'ye girişlerinde PCR testinden muaf tutulması konusunda ilgili bakanlar ile fikir alışverişinde bulunduğunu açıklıyor. 

Yani şu an itibariyle kesinleşmiş bir karar ya da yasa bulunmamaktadır. Dolayısıyla Türkiye'ye gidecek olan vatandaşlarımız, böyle bir kanunun yürürlülüğe gireceği zamana kadar en fazla 72 saat önce alınmış olan PCR testini ibraz etmek zorunlulukları bulunmaktadır.

Zafer Sırakaya'nın konu ile ilgili yanlış anlaşılan sosyal medya paylaşımları: 

"Yaşadıkları ülkelerde COVID aşılarını tamamlayan vatandaşlarımızın yaz tatili için Türkiye'ye geldiklerinde aşı belgelerini ibraz etmeleri halinde PCR testi uygulamasından muaf tutulması hususunda Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy ile bilgi alışverişinde bulunduk."

"Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı makamında ziyaret ederek yaz tatillerini, izinlerini ana vatanlarında geçirmek isteyen vatandaşlarımızla ilgili yapılacak/yapılması planlanan düzenlemelerle ilgili istişarelerde bulunduk."

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@