banner112

RİVM: Hollanda'da Delta varyantı tehdidi artıyor

banner94

İlk kez Hindistan’da tespit edilen, başta Hint varyantı olarak bilinen, daha sonra Delta olarak adlandırılan yeni varyant Korona salgını Hollanda'yı da tehdit ediyor.

HOLLANDA 22.06.2021, 19:05
RİVM: Hollanda'da Delta varyantı tehdidi artıyor
banner119

Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü'ne (RIVM - Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu) göre, Delta varyantı, önümüzdeki yaz aylarında Hollanda'da en yaygın korona varyantı olarak görülecek.

Delta varyantının daha bulaşıcı olduğuna dikkat çeken RIVM, her hafta alınan test sonuçlarına bakıldığında, toplam korona vakalarının neredeyse yüzde 9'unda Delta varyantı tespit edildiğini belirtiyor.

Öte yandan Amsterdam'da yapılan araştırmaya göre; yakın zamanda İspanya veya Portekiz'de virüse yakalanan gençlerin büyük bir kısmında Delta varyantına rastlandı.

RIVM; yeni açılma planına rağmen kısa vadede, Delta varyantının bir anda hasta sayısının yükselmesine neden olmasının beklenmediğini, yaz aylarında bulaş riskinin artmasından endişe edildiğini ve daha sonraki dönemde de hasta sayısında yeni bir yükselme ihtimalinin bulunduğunu belirtiyor.

Daha bulaşıcı olan Delta varyantı hakkında "Hollanda'daki herkes henüz (tam olarak) aşılanmadığı için yeni bir enfeksiyon dalgasına yol açabilir" şeklinde açıklama yapan enstitü yetkilileri,  mevcut olan korona aşılarının, virüsün tüm varyantlarına karşı koruma sağladığını da dile getiriyor.

Bakan De Jonge "zamana karşı yarışıyoruz"

Geçtiğimiz hafta cuma günü düzenlenen basın toplantısında bu konuya değinen Sağlık Bakanı De Jonge, şuanda haftada yaklaşık 1,5 milyon kişinin aşılandığını, ancak Delta varyantına karşı zamanla yarışıldığını belirtmişti.

Bakan, her ne kadar kurallar esnetilse de bir buçuk metre mesafeye dikkat etmenin gerekli olduğuna dikkat çekmiş, bu sayede Delta varyantının yayılmasının da yavaşlayacağını belirtmişti.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU

Yorumlar (1)
Tugbaa 4 ay önce
Oyunlarınız la bogulun inşaAllah

Gelişmelerden Haberdar Olun

@