banner124
banner112

Lahey Büyükelçiliği Hollanda'da uygulanan Türkçe Yeterlilik Sınavı hakkında duyuru yayımladı

banner94

Lahey Büyükelçiliği; önümüzdeki yıl Türkiye’den Hollanda’ya gelecek tüm vatandaşlar için uygulanacak Türkçe Yeterlilik Sınavı hakkında bir duyuru paylaştı.

HOLLANDA 20.11.2021, 10:49 21.11.2021, 14:46
Lahey Büyükelçiliği Hollanda'da uygulanan Türkçe Yeterlilik Sınavı hakkında duyuru yayımladı
banner119

Lahey Büyükelçiliğinin Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) hakkında yaptığı duyuruda, vatandaşların bulundukları ülkelerde Yunus Emre Enstitülerinde eş zamanlı olarak yetenek sınavına katılabileceklerinin sağlanacağı açıklandı.

Büyükelçilik tarafından yayınlanan duyuru aynen şu şekilde:

Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS), Türkçeyi yabancı veya ikinci dil olarak öğrenen bireylerin okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini ölçmek üzere “Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi”nde belirlenen yeterlik tanımları doğrultusunda Yunus Emre Enstitüsü tarafından geliştirilen, 2013 yılından bu yana uluslararası ölçekte yılda üç defa Türkiye’de ve Yunus Emre Enstitülerinin bulunduğu tüm ülkelerde eş zamanlı uygulanan bir dil yeterlik sınavdır.

TYS, Türkçenin uluslararası geçerliğe sahip standart sınavıdır. TYS’de adayların okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerindeki yeterlikleri ölçülmektedir.

TYS üç oturumda gerçekleşmektedir. TYS’nin 1. ve 2. oturumundaki bölümler (okuma, dinleme, yazma) grup sınavı olarak; 3. oturumundaki bölüm (konuşma) ise her bir aday için ayrı ayrı uygulanır. 1. oturum toplam 105 dakika, 2. oturum 60 dakika, 3. oturum 15 dakika olmak üzere sınavın tamamı 180 dakika sürmektedir.

Sınavda başarılı olan adaylara, başarı durumlarına göre B2, C1 ve C2 düzeylerinde Türkçe Yeterlik Belgesi verilmektedir. Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip olan adaylar, Türkiye’de herhangi bir kurumda okuma hakkı kazandıklarında Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutulmaktadırlar. Ayrıca Türkçe öğretmenlik, rehberlik veya tercümanlık yapmak isteyen yabancılardan da Türkçe Yeterlik Belgesi istenmektedir. Türkçe Yeterlik Belgesi iş başvurularında bireylere büyük avantaj sağlamaktadır.
2022 yılının ilk TYS uygulaması 15 Ocak 2022 tarihinde yapılacaktır. Başvurular, 22 Kasım - 17 Aralık 2021 tarihlerinde kabul edilecektir.

TYS ile ilgili ayrıntılı bilgiye tys.yee.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.


Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın
©️SONHABER.EU

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@