banner124
banner112

Hollanda'da zorunlu karantinaya uymayan 125 kişiye, kişi başı 339 Euro ceza kesildi

banner94

Kırmızı kodlu bir ülkeden gelen ve 5 gün boyunca karantina zorunluluğu olduğu halde bu kurala uymayan 125 kişiye, kişi başı 339 euroya kadar para cezası kesildiği belirtildi.

HOLLANDA 11.09.2021, 15:39 11.09.2021, 15:50
Hollanda'da zorunlu karantinaya uymayan 125 kişiye, kişi başı 339 Euro ceza kesildi
banner119

AD gazetesinin Sağlık Bakanlığı verilerine dayanarak verdiği haberde, 1 Haziran'dan 25 Ağustos'a kadar olan dönem içinde, karantina zorunluluğu olduğu halde bu kurala uymayan 125 kişiye, kişi başı 339 euroya kadar para cezası kesildiği belirtildi.

ABD, Birleşik Krallık, Brezilya, Endonezya ve Güney Afrika gibi 'çok yüksek riskli' olarak adlandırılan kırmızı kodlu ülkelerden Hollanda'ya gelen Hollandalı ve yabancı uyruklu vatandaşların, kalkıştan önce havayolu veya feribot hizmetleri yetkililerine bir karantina beyannamesi vermeleri gerekiyor. Bu beyanda kişi, Hollanda'ya vardıktan hemen sonra en az beş gün karantinada bulunacağını beyan ediyor ve kalacağı yerin adresi ile kendisine ulaşım sağlayacak telefon numarasını belirtiyor. Yolcular tarafından verilen bu karantina beyanları, Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan ve telefonla kontrolleri sağlayacak olan ANWB  çağrı ekibine iletiliyor.

Bakanlık sözcüsü, 15 Ağustos'a kadar, çağrı ekibi tarafından yaklaşık 20.000 karantina bildiriminin kontrol edildiğini belirtirken, "Çoğunlukla insanlar olumlu yanıt veriyor ve karantinada olduklarını belirtiyorlar." dedi. Ancak çağrı ekibinin ulaşamadığı kişiler de bulunuyor.

Çağrı ekibinden sonra belediye devreye giriyor

Çağrı ekibi birkaç denemeden sonra birine ulaşamazsa veya o kişinin karantina yükümlülüğüne uymadığından şüphe edilirse, veriler yolcunun karantinaya alınması gereken belediyeye iletiliyor. Belediye belirtilen karantina adresine bir gözetmen veya bir Özel Soruşturma Görevlisi (Buitengewoon opsporingsambtenaar-BOA) gönderiyor. Bakanlığa göre 1 Haziran ile 15 Ağustos arasında yaklaşık bin kişi belediye tarafından bu şekilde kontrol edildi.

Boa görevlileri verilen adrese 2 sefer ziyaret ediyor ve telefon ediyor. Bu  kontroller sonrası kişiye ulaşılamazsa 339 euro ceza kesiliyor. Para cezasından sonra hala yolcunun karantinaya uymadığından şüphelenirse, belediye başkanı tarafından yaptırım uygulana biliyor.

Bilerek yanlış adres veriliyor!

Sağlık Bakanı "Sistemin amacı mümkün olduğu kadar ceza kesmek değil, maksimum karantina uyumunu sağlamaktır. Zaten çoğunlukla karantinaya uyuluyor" dese de Hollanda BOA Bond sözcüsü Ruud Kuin durumun farklı olduğunu belirtti. Kuin örneğin Amsterdam'a gelenlerin bilerek yanlış adres veya telefon numaraları verdiklerinden şüphelenildiğini söyledi.

Kuin otel adresi verilse dahi bunun bazen yanlış bilgi olduğunu farkettiklerini belirtirken,  "Arkadaşları şöyle diyor: Ben işimi yapıyorum ve kontrol önemli ama bazen tam olarak ne yaptığımızı merak ediyorum." şeklinde açıkladı.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@