banner112

Hollanda’da Türk Kadın Girişimciler ‘Hollanda Türk İş Kadınları’ Derneğini kurdu

banner94

HOLLANDA 02.12.2020, 13:40
Hollanda’da Türk Kadın Girişimciler ‘Hollanda Türk İş Kadınları’ Derneğini kurdu
banner119

Hollanda’daki girişimci Türk kadınları uzun çalışmalar sonunda dernekleşme kararı alarak; Hollanda Türk İş Kadınları kısa adıyla HTİKD’ni kurdular. 

Kuruluş işlemlerini tamamlayan Ayşe Yüksel, Nevin Dikici ve Gülnur Emre, bir basın bildirisi yayınladılar.

Bildiride Ayşe Yüksel, Nevin Dikici ve Gülnur Emre: “Uzun bir süreden beri hayata geçirmeyi planladığımız proje’yi nihayet gerçekleştirmenin sevincini yaşıyoruz. Toplumumuzda “girişimcilik” denildiğinde ilk akla gelen maalesef erkekler oluyor. Oysa son 15 yılda  Türk kadınları da kendi işlerini kurarak iş hayatına atılıyorlar ve bu sayı her geçen gün daha da artıyor.

Kadın girişimciliği konusunda Hollanda bir çok büyük Avrupa ülkelerini geride bırakacak düzeyde. Hollanda’da yüzlerce Türk kadın girişmci var. Buna ilaveten kendi işyeri kurmayı, iş hayatına atılmayı düşünen ya da bekleyen yüzlerce kadın olduğunu da tahmin ediyoruz.

Bu anlamda mevcut İş Adamları Dernekleri maalesef kadınlarımıza yeterince ulaşamıyorlar. Ulaşsa da onları kendi bünyesine çekemiyorlar. Zira yönetim kurullarında görev yapan kadın sayısı oldukça az.

Hollanda’da sadece kadın girişimcilerden oluşan yeni bir Türk kadın girişimci derneği ihtiyacı olduğunu gözlemledik ve kısa zaman içinde bu oluşumun startını vererek HTİKD’yi yani  ilk “Hollanda Türk İş Kadınları Derneği”ni kurduk.

Kesinlikle herhangi bir İş Adamları Derneğiyle rekabete girmeyi düşünmüyoruz. Aksine  onlarla birlikte çalışmaya ve projeler üretmeye talibiz.

Misyonumuz; öncelikle  Hollanda ve Avrupa’daki Türk kadın girişimci sayısını artırmak, farklı sektörlerdeki iş kadınlarını bir araya getirmek, dayanışma içinde işlerinin büyümesine vesile olmak, kadın girişimcilerin işlerinde daha da profesyonelleşmesine katkıda bulunmak, iş dünyasının içinde olan kadın varlığını daha da güçlendirmek ve Hollanda’daki Türk kadınlarının dış dünyaya açılan penceresi ya da örnek modeli olmaktır. Olmazsa olmazımız; Hollanda’daki Türk gençlerinin iş ve güç sahibi olmalarına katkı sunmak ve onları bu istikamette motive etmektir.

Önemle belirtmek isteriz ki; kesinlikte dil, din, mezhep, ırk, renk ve siyasi görüş ayırımı yapmayacağız. Yapılmasına da müsamaha göstermeyeceğiz. Herkese ve her kesime eşit duracağız.

Yapacağımız çalışmalar ve kuracağımız diyaloglarla hem Hollanda’daki Türk toplumunun hem de Türk İş Kadınlarının problemleri, görüş ve önerilerini Hollanda Parlamentosuna taşıyarak çözümüne katkıda bulunmayı da kendimize görev olarak kabul ediyoruz. Elbette ki problemler tek taraflı değildir. Bu anlamda Türkiye ile olan problemlerin de çözümüne katkı sunmaya çaba göstereceğiz.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (9)
Hava Demiroglu 11 ay önce
Tebrikler
Hatice umaç 11 ay önce
Başarılarınızın devamını dilerim ayrıca benim de iki tane kızım var. 23 be 25 yaşlarında kendilerine ait kuaför salonları var herkese bol rızıklar
Mehmet Soytürk 11 ay önce
Tebrik ediyor başarılar diliyorum
Zehra durmaz 11 ay önce
Basarilar diliyorum bende hollandada yasayan bir kadin olarak gurur duydum bende katilmayi isterdim
Selda Hamamioglu 11 ay önce
Bir girişimci olarak bu habere çok sevindim. Bende kendi çabalarımla tek başıma kurduğum isimle gurur duyuyorum. Sizlerinde gönülden destekliyorum. Başarılar
Rahime Shaban 11 ay önce
Başarilarinizin devamini diliyorüm ve tebrik ediyorum yolünüz açik şansiniz bol olsun inşAllah.
Gökmen Yilmaz 11 ay önce
Bende bir kadın olarak, kadınların daha güçlü olmasını diliyorum, girişimci olmak çok güzel, sizi tebrik ediyorum. Bende bir girişimci olduğum için böyle bir derneğin açılmasına çok sevindim başarılarınızı diliyorum, ve inşAllah daha çok kadın girişimcilik yapma isteyine sebep oluruz . Teşekürler.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@