banner112

Hollanda'da solunum cihazına bağlı 2 hasta, elektrik kesintisi nedeniyle öldüğü kesinleşti

Maastricht UMC hastanesinde Nisan ayı sonunda yaşanan elektrik kesintisi esnasında, korona şikayetiyle göğüs hastalıkları bölümünde yatan iki hastanın elektrik kesintisi yüzünden hayatını kaybettiği yapılan araştırma sonucu kesinleşti.

HOLLANDA 30.07.2021, 17:28 30.07.2021, 17:38
Hollanda'da solunum cihazına bağlı 2 hasta, elektrik kesintisi nedeniyle öldüğü kesinleşti

Yaşanan ölüm vakaları sonrası Mayıs ayında başlatılan soruşturmayı yöneten Richard Dekhuijzen, bugün verdiği basın toplantısında, Maastricht'te ikamet eden 67 ve 75 yaşındaki iki hastanın vefatının, bu kesintiden kaynaklı olduğunun ortaya çıktığını aktardı.

Yaşanan elim olayla ilgili detayları veren Dekhuijzen, ilk hastanın aynı gece, diğer hastanın ise iki gün sonra vefat ettiğini kaydetti.

Soruşturmada ortaya çıkan bilgilere göre; elektrik kesintisi saat 23.00 sıralarında Toprak Kaçağı Devre Kesicisi aletinin bulunduğu bir oda meydana geldi. Saat 00.20'de bir hemşire hastalardan birinin huzursuzlandığını fark ederek yanına gitti. O sırada, hastalara oksijen takviyesi yapan Optiflow adlı cihazın çalışmadığını gören hemşire, derhal hastaya müdahale etti. Hemşire daha sonra cihazı farklı bir prize taktı. Ancak bir kaç hastada daha aynı durumun yaşandığını fark eden hemşireler, optiflow cihazlarını farklı prizlere takarak hastaların oksijen almasını sağladı.

Yapılan soruşturma sonunda cihazların ortalama 1,5 saat boyunca çalışmadığı ve hastaların bu süre içinde oksijensiz kaldıkları  ortaya çıkmış oldu.

Soruşturma sonunda hazırlanan rapora göre, elektrik kesintisinin nedeni tam olarak belirlenemedi. Öte yandan Optiflow aletinin elektrik kesintisi sırasında  kendi acil durum pilinin bulunmaması nedeniyle bir personelin alternatif bir güç kaynağı ayarlaması gerekmekte.

Dekhuijzen basın toplantısında , hemşirelerin ve doktorların müdahale etmeleri gerektiğini fark ettikleri andan itibaren, gerekli olan herşeyi yaptıklarını ve prosedüre uygun davrandıklarının tespit edildiğini kaydetti.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@