banner124
banner112

Hollanda'da ilk kez bir kişiye Batı Nil Virüsü bulaştı

banner94

Hollanda'da ilk kez Batı Nil Virüsü'ne rastlandığı bildirildi. Sivrisinek sokmasıyla bulaşan virüs, ilk kez Utrecht kentinde yaşayan birine bulaştı.

HOLLANDA 17.10.2020, 12:12 17.10.2020, 18:50
Hollanda'da ilk kez bir kişiye Batı Nil Virüsü bulaştı
banner119

Bu nedenle Hollanda Kan Bankası Sanquin, bağışlanan bütün kanların yeniden test edilerek kullanıma sunulacağını açıkladı.

Sanquin, Batı Nil Virüsü’nün ilk kez Utrecht kentinde yaşayan birine bulaşması nedeniyle bu  kararı aldıklarını mühtemelen daha fazla kişiye virüs bulaşmış olabileceğini açıkladı.

Batı nil virüsü nedir?

Ana konağın vahşi kuşlar olduğu Batı Nil Virüsü, sivrisinek sokması ile bulaşan bir tür viral enfeksiyondur. Sivrisineklerin sokması ile insanlara bulaşan hastalık, kişiden kişiye direkt olarak bulaşmaz. Kirli sularda, foseptiklerde üreyen bu türe ait sivrisinekler geceleri kan ile beslenirler. 

Potansiyel olarak insan yaşamını tehdit eden Batı Nil Enfeksiyonu, pek çok nörolojik semptoma yol açar. Dış ortama dayanıklılığı bulunmayan virüsün insana bulaşması ancak sivrisinek ısırığı ile mümkündür. Ancak ender olarak, kan transfüzyonu ve organ nakli ile bulaştığı da görülmüştür. 

Doğum sırasında ya da emzirme ile anneden bebeğe geçtiği de bilinmektedir. Son konak olan insanlara bulaşan virüsün inkübasyon periyodu ya da farklı bir deyişle kuluçka süresi 2 ila 15 gün kadardır. Pek çok vakada hafif şiddette seyreden Batı Nil Enfeksiyonu, bazı vakalarda asemptomatik seyredebilir yani hiçbir belirti göstermeyebilir. 50 yaş ve üzeri kişilerde hastalığın seyri çok daha hızlı ve etkilidir.

Batı nil virüsü belirtileri nelerdir?

Kişinin hastalık taşıyan sivrisinek tarafından ısırılmasının ardından virüsün ilk belirtilerini göstermesi yaklaşık olarak 2 ila 15 gün sürer. 

Enfeksiyon, kuluçka süresinin ardından farklı klinik bulgulara sebep olur. Bazı vakalar hiçbir belirti göstermezken bazıları yatarak tedavi gerektirecek ve hatta ölüme yol açacak kadar ciddi seyirli olabilir. 

Batı Nil Virüsü'ne bağlı olarak gelişen hastalıkta çoğu zaman ilk görülen belirti baş ağrısıdır. Çoğunlukla grip benzeri semptomlarla ortaya çıkan Batı Nil Virüsü belirtileri arasında baş ve sırt ağrısı, ani yüksek ateş, hâlsizlik, mide bulantısı, kusma, ishal, kaslarda güçsüzlük, deride kızarıklık ve lenfadenopati olarak bilinen lenf bezlerinin aşırı şekilde şişmesi gibi semptomlar yer alır.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©SONHABER.EU

banner123
Yorumlar (1)
Abdulkadir Dogru 1 yıl önce
SON HABER sitesini devamli takip ediyorum. Genelde iyi Turkce ile yazilmis haberlerin genis bir Turk gurubu tarafindan takip edilmesini diliyorum.
Bu site haber verme niteliginin yani sira, Turkcesi zayif olan kisilerin lisan onarimlarini da mumkun kilacaktir.
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@