banner112

Hollanda’da her on haneden biri geçimini sağlayamıyor

Hollanda’da hanelerin yarısı mali zorluk yaşıyor ve uzun vadede tüm faturalarını ödeyememe riski ile karşı karşıya.

HOLLANDA 29.11.2021, 16:40
Hollanda’da her on haneden biri geçimini sağlayamıyor

Deloitte, ING, Ulusal Bütçe Bilgilendirme Enstitüsü (Nibud) ve Leiden Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre; Hollanda’da hanelerin yarısı mali açıdan zor durumda ve uzun vadede tüm faturalarını ödeyememe riski ile karşı karşıya.

Yaklaşık 5.000 haneyle yapılan araştırmada katılımcılara para biriktirme konusundaki tutum, davranış ve duyguları ile borçlanma, gelir, gider ve önümüzdeki döneme ait finansal planları ile ilgili sorular yöneltildi.

Araştırmada ortaya çıkan en çarpıcı nokta, hanelerin uzun vadede plan yapmaması oldu. 

Hemen hemen her gruptan kişinin bu sorunu yaşadığını belirten araştırmacılar, özellikle uzun vadede bakıldığında savunmasız gruplar olarak görülen orta ve yüksek gelirli hanelerde bu problemin sık yaşandığını belirtiyor. 

Araştırma sonuçlarına göre, hanelerin yalnızca yüzde 27'si maddi açıdan sağlıklı ve yüzde 24'ü yeterli gelire sahip konumda.

Her on haneden neredeyse biri geçimini sağlayamıyor. Bu haneler geçimlerini sağlamak için gerekli ödemeleri yapmakta zorlanıyor. Geçimlerini sağlamak için ya borca giriyor veya olan birikimlerini kullanıyor. 

Hollanda'daki tüm hanelerin neredeyse üçte birinden fazlası tüm faturalarını ödemekte zorlanıyor.

Araştırmacılara göre, Hollanda'nın üç büyük şehrinde, diğer bölgelere kıyasla mali açıdan nispeten daha fazla sağlıksız insan yaşıyor. 

Üç büyük şehirde yaşayan kişilerin yüzde 31’i mali açıdan sağlıksız bir konumda, diğer bölgelerde ise bu oran yüzde 23 civarında.

Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ve Den Haag’ın çevresindeki bölge belediyelerde; özellikle gençler ve serbest meslek sahipleri gibi, kişisel koşullar nedeniyle mali açıdan savunmasız pozisyona düşme riski taşıyan kişilerin sayısı, Hollanda’nın diğer şehirlerine kıyasla,  daha fazla. 

Araştırmada elde edilen sonuçlar üzerinden yapılan yorumda; Hollanda'da genellikle para hakkında sadece maddi sıkıntıya düşüldüğü zaman üzerine konuşulduğu ve görünüşe göre insanların “problemler olduğunda sağlıksızsın, problemin yoksa sağlıklısın” inancına sahip olduğu belirtildi. 

Finansal sağlık, bir kişinin veya hane halkının tüm yükümlülükleri rahatça yerine getirebilmesi anlamına geliyor. Finansal güvenlik ise yaşam hedeflerine ulaşmayı kapsıyor.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@