banner112

Hollanda, dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında 5. sıraya yükseldi

banner94

Hollanda, geçtiğimiz yıl dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında 6. sırada yer alırken, bu yıl 5. sıraya yükseldiği açıklandı.

HOLLANDA 19.03.2021, 17:32 19.03.2021, 18:01
Hollanda, dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında 5. sıraya yükseldi
banner119

Dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında Finlandiya birinci olurken, Ruanda 149 ülke arasında son sırada yer aldı. 

149 ülkeyi kapsayan ve insanların kendi yaşamları ile ilgili değerlendirmeleri baz alınarak ne kadar mutlu olduklarına göre sıralayan Dünya Mutluluk Raporu’nun 2021 yılı sonuçları açıkladı.

Hollanda 5. sıraya yükseldi

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın hazırladığı rapora göre, Finlandiya, Danimarka, İsviçre ve İzlanda ilk dört sıradaki yerlerini korudu. Geçen rapor döneminde 5. sırada yer alan Norveç 6. sıraya gerilerken, Hollanda 5. sıraya yükseldi.

Raporda, hem mutluluk hem de başarılı pandemi stratejisinde kilit faktörün “güven” olduğuna işaret edildi. Gelir adaletinde ve kamu kurumlarına güvende daha iyi durumda olan ülkelerin, virüsle daha iyi mücadele ettiğine dikkat çekilen raporda, Finlandiya’da pandemide 1 milyon kişi başına ölümlerin 150’de kaldığı, dünya ortalamasının ise 980 olduğu belirtildi.

Türkiye gerilemeye devam etti

Türkiye’nin son yıllarda ekonomi, demokrasi, hukuk ve özgürlükler alanında kaydettiği gerileme, mutluluk endeksine de yansıdı.

2017’de 69, 2018’de 74, 2019’da 79, 2020’de 93. olan Türkiye, son mutluluk sıralamasında 104. sıraya geriledi.

Listede, dünyanın en büyük ekonomisi olan ancak pandemide en çok vaka ve ölüm sayısına ulaşan ABD 19. sıraya geriledi. Bir önceki raporda ABD, 18. sırada yer alıyordu.

Listenin son sırası olan 149. sırada ise Ruanda yer aldı.

Dünya Mutluluk Raporu, Gallup World Poll verileri ile hazırlanıyor ve Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (Sustainable Development Solutions Network) tarafından yayımlanıyor.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın 

Yorumlar (3)
Ahmet 8 ay önce
Ondanmi milletin pisikolojisi bozulmus onune gelen overspannen olmus
Tugba 8 ay önce
Hele yalana bak yalana
Mustafa Kemal 8 ay önce
sen mutsuzsan ulkede bunun sucu ne sen once bir etrafina bak seni mutsuz eden seyleri gozden gecir bende cok cok mutluyum ne yapicaz simdi:) yada seni yollasak Turkiyeye daha mutlu olursun belki sen bunu aklindan bi gecir bence

Gelişmelerden Haberdar Olun

@