banner112

Hollanda'da öğrenciler, hakları olan ve hibe edilen parayı almıyorlar

banner94

HOLLANDA 02.12.2020, 16:49 02.12.2020, 17:42
Hollanda'da öğrenciler, hakları olan ve hibe edilen parayı almıyorlar
banner119

Hollanda'da öğrencilerin yüzde 25'inin mezuniyetlerinden sonra geri ödemeleri gerekmeyen ve hibe edilen ayda yaklaşık 400 Euro gibi bir miktarı bulan bursu almadıkları ortaya çıktı.

Bu bursun çoğunlukla bilinmediğini tespit eden Merkezi Planlama Bürosu (CPB), yılda bu iş için ayrılan 1,5 milyon Euro'nun devletin kasasında kaldığını açıkladı.

Hakları olduğu halde bu bursa başvurmayan öğrencilerin sayısının 9 bin kişiye yaklaştığı belirtildi. Ortalama ayda 175 euro kaybeden bu öğrencilerden yüzde 12,5'inin ayda 400 euro gibi bir kaybının olduğu CPB'nin raporunda yer aldı.

Bu öğrencilerden büyük bir kısmının paraya ihtiyaçları olduğu için ayda 584 Euro borçlanarak kredi kullanırken geri ödemeleri gerekmeyen bir parayı istememelerinin tek sebebinin bundan haberlerinin  olmadığı düşünülüyor.

Alınması gereken ve karşılıksız hibe edilen bursun tek şartının 10 yıl içinde okulunu bitirmek olduğunu belirten yetkililer;  çoğu aileler burstan haberdar olmadığı için çocuklarının burstan faydalanmadıklarını açıkladılar.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©SONHABER.EU

Yorumlar (2)
Gurbetçi 12 ay önce
Duo başvurmaları gerekiyor. Sene sonu diploma alamazsa aldığı parayı 10yıl içinde iade etmek zorunda. Diploma alırsa geri ödemiyor. Artı öğrenciye destek bir sürü kurum var maddi destek veren RBO oda bu kurumdan biri. 25 yaşında halen okuyor. Ama duo istemiyor korkuyor ya diploma alamazsam geri ödemek zorundayım diyor ve haklıda nnu yüzden biz almıyoruz. Hollanda yardım ediyor ama karşılığında diploma istiyor. Yoksa geri istiyor verdiğini
Sena Aktaş 12 ay önce
Tebrikler Hanımlar Çalışmalarınız Başarılar diliyorum.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@