banner112

Denk: Hollanda'da Schiedam belediyesi Türklere ayrımcılık yapılıyor

banner94

HOLLANDA 16.06.2021, 20:15
Denk: Hollanda'da Schiedam belediyesi Türklere ayrımcılık yapılıyor
banner119

Hollanda İçişleri Bakanlığının belediyelere sunduğu ‘Leefbarometer’ (yaşanabilirlik barometresi) isimli uygulama Schiedam belediye meclisinde tepkilere yol açtı. DENK Schiedam soru önergesi sundu.

Het Parool, Vers beton ve Open Rotterdam gazetelerinin yaptığı araştırma sonucunda ‘Leefbarometer’ (yaşanabilirlik barometresi) isimli uygulamanın nasıl ayrımcılık yaptığı ortaya çıktı.

DENK Schiedam Meclis Grubu, şoke eden bu sonuçları hazırladıkları soru önergesiyle Belediye Başkanına iletti.

Schiedam ve birçok farklı belediyenin  karar süreçlerinde kullandığı uygulamayı sert bir dille eleştiren DENK, belediyeler ve semtlerin yaşanılabilirliğinin (leefbaarheid) bu kriterlere göre tespit edildiğini ve bunun ayrımcılık olduğunu dile getirdi.

Çok Türk, daha az yaşanabilirlik!

Bahse konu olan ve semtin yaşanılabilirlik skorunun belirlenmesinde kullanılan ‘Leefbarometer’ (yaşanabilirlik barometresi) uygulamasına göre; bölgede ikamet eden Türk kökenli Hollandalıların sayısı, skoru negatif şekilde etkiliyor. Başka bir değişle; 100 farklı göstergeden oluşan semtin yaşanabilirlik toplam puanı, Türk kökenli vatandaşların çoğunluğuna bakılarak takriben %1 daha az yaşanılabilir alan olarak çıkıyor.

Bu rakamın, Fas kökenli Hollandalılarda %1,5 ve Surinam kökenli vatandaşlarda ise %2%’ye kadar çıktığı görülüyor.

DENK Belediye Meclisine soru önergesi sundu

DENK Partisi Schiedam Grup Başkanı Doğukan Ergin konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  bu uygulamaya karşı sorumlu belediye başkanına 20’ye yakın soru ile önerge sunulduğunu belirtti.

Ergin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada da "Ayrımcılık ile ilgili soru sorduğumuzda Schiedam belediyesi her defasında 'biz ayrımcılık uygulamıyoruz' diye ifade kullanıyor ancak yıllardır, gizli kapaklı bu saçma uygulamayı yabancı uyruklu Hollanda vatandaşlarına uyguluyor. Bu uygulamanın derhal durdurulması gerekiyor" şeklinde ifade kullandı

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@