TimeOut dergisinin her yıl binlerce kişinin katılımıyla düzenlediği “Dünyanın en havalı semtleri” listesinin 2023 edisyonu yayınlandı. Dünyanın farklı noktalarında, yerel halkın sevdiği ve ziyaretçilerin akın ettiği semtler üzerinden oluşturulan listenin bu yılki birincisi  Kolombiya’nın Medellin kentindeki Laureles semti geldi. Laureles’te gece hayatının çok iyi olduğu ve çok rahat bir atmosfere sahip olduğu belirtildi.

Listenin ikinci sırasında İrlanda’nın başkenti Dublin’deki Smithfield semti gelirken, İspanya’nın başkenti Madrid’deki Carabanchel muhiti üçüncü oldu.

Amsterdam West mahallesi
Amsterdam west
Listeye başkent Amsterdam’dan bir semt de girdi. 2023 listesinde 9’uncu sırada Amsterdam West bölgesi yer aldı. Dergiye göre en havalı mahallelerden biri olan Amsterdam West için “Havalı, rahat ve yaratıcı bölge, Hollanda mirası ile uluslararası enerjinin eşsiz bir karışımı.” yorumu yapıldı.

Makalede, West mahallesi için Jordaan ve Museumkwartier gibi turistik cennetlerin sınırında yer aldığı belirtilirken, “düzenli olarak Amsterdam'la ilişkilendirdiğiniz estetik ve mimari niteliklerle dolu olmasına rağmen, kararlı bir şekilde yerel merkezli olmaya devam ediyor.” dendi.

Har zaman Amsterdam West’e gidilebileceği belirtilen açıklamada özellikle gecelerin kısaldığı sonbahar aylarının tercih edilmesi tavsiyesinde bulunuldu ve bu dönemde “etrafta dolaşmayı daha da büyülü hale getiren ışıklarla dolduğuna” vurgu yapıldı.

İstanbul Bebek mahallesi

İstanbul Bebek sahil
Listenin 32’nci sırasında İstanbul’dan Bebek mahallesi yer aldı. Bebek mahallesi ile ilgili makalede “Bebek’te görülecek çok şey var fakat Boğaz’ın ağzınızı açık bırakacak manzarası esas olay. Sahil şeridi özellikle Güneş batarken çok özel oluyor, o zamanlarda Bebek Parkı’na giderseniz deniz kenarında dinlenen bölge sakinlerini görebilirsiniz.” yorumu yapıldı.

Bebek’te daimi bir tatil beldesi gibi, her şeyin yavaş ilerlediği belirtilen makalede “Mahalle sakinleri dondurma alıyor, sakince yürüyüş yapıyor. Bebek sahilinde harika restoran, cafe ve mağazalar buluyor” denildi.  Bebek’i ziyaret etmek isteyenlerin özellikle bahar aylarını tercih edebileceği kaydedildi.

Nihai listeyi oluşturmak ve sıralamak için topluluk ve sosyal girişimler, açık ve yeşil alanlara erişim ve gelişen sokak yaşamı gibi faktörlerin gözden geçirildiği belirtildi.

Time Out dergisinin 2023 yılı için seçtiği dünyanın en havalı 40 mahallesi listesi şöyle:

 1. Laureles, Medellín (Kolombiya)
 2. Smithfield, Dublin (İrlanda)
 3. Carabanchel, Madrid (İspanya)
 4. Havnen, Kopenhag (Danimarka)
 5. Sheung Wan, Hong Kong
 6. Brunswick East, Melbourne (Avustralya)
 7. Mid-City, New Orleans (ABD)
 8. Isola, Milano (İtalya)
 9. West, Amsterdam (Hollanda)
 10. Tomigaya, Tokyo (Japonya)
 11. Baltic Triangle, Liverpool (İngiltere)
 12. Cours Julien, Marsilya (Fransa)
 13. Arts District, Los Angeles (ABD)
 14. Chinatown, Singapur
 15. Fort Greene, New York City (ABD)
 16. Leith, Edinburgh (İskoçya)
 17. Enmore, Sidney (Avustralya)
 18. Costa da Caparica, Almada (Portekiz)
 19. Hyde Park, Chicago (ABD)
 20. West End, Glasgow (İskoçya)
 21. Sea Point, Cape Town (Güney Afrika)
 22. Neukolln, Berlin (Almanya)
 23. Haut-Marais, Paris (Fransa)
 24. King’s Cross, Londra (İngiltere)
 25. Hannam-dong, Seul (Güney Kore)
 26. Coral Gables, Miami (ABD)
 27. Richmond District, San Francisco (ABD)
 28. Vinohrady, Prag (Çekya)
 29. El Clot, Barselona (İspanya)
 30. San Miguel Chapultepec, Meksiko City (Meksika)
 31. Exarcheia, Atina (Yunanistan)
 32. Bebek, İstanbul (Türkiye)
 33. Ponsonby, Auckland (Yeni Zelanda)
 34. Zhongshan, Taipei (Tayvan)
 35. Bonifacio Global City, Manila (Filipinler)
 36. Downtown, Montreal (Kanada)
 37. Dotonbori, Osaka (Japonya)
 38. The Annex, Toronto (Kanada)
 39. Song Wat, Bangkok (Tayland)
 40. Cantonments, Accra (Gana)

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.