Polis aileleri uyararak, çocukların oyuna katılmaya zorlandıklarını ve görevleri yerine getirerek intihar aşamasına gelmeleri için baskı altına alındıklarını söyledi.

İlk olarak 3 yıl önce Rusya kaynaklı olarak sosyal medyada yayılan ve çoğu kişinin bir tür uydurma zannettiği Mavi Balina, bir çok çocuğun intiharına sebep olunca ciddiye alınmaya başlanmıştı.

Oyuna Mavi Balina denmesine; oyunda hasta mavi balinaların kendilerini sahile vurarak orada ölmeleri canlandırıldığı yani bir tür intihara teşvik içeriğinin sebep olduğu biliniyor.

Uzun süre kimse çocukların neden böyle bir oyunu oynadığını çözmeye çalışmış ancak mantıklı bir cevap bulamamışlardı. Sonunda, çocukların sosyal medya üzerinden oynamaya zorlandığı, baskı altına alınarak, oynamadığı takdirde tehditlerle ikna edildiği anlaşıldı.

Polis tarafından yayınlanan sosyal medya profil resmini kullanan hesaplar, çocukları eğer oynamazlarsa evlerini bildikleri ve onlara bir şeyler yapabilecekleri şeklinde iddialarla korkutuyorlar. Polis, tehditlerin tamamen uydurma olduğunu ekleyerek, çocuklara bunun anlatılması gerektiğini açıkladı.

Mavi Balina profil fotoğrafı.

Polis, benzer bir durumla karşılaşıldığında veya tehditlere maruz kalındığında, yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

  • O kişiyi engelle
  • Hesabın ekran görüntüsünü al
  • Hesabı şikayet et
  • Tehdit varsa polise başvur
  • Anne-babana ya da güvendiğin büyüklere durumu anlat

Polis acil durumlarda 112 alarm numarasının aranabileceğini, diğer durumlarda ise 0900-8844 numaradan semt polisine ya da en yakın gençlik polisine ulaşabileceklerini ekledi.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
©SONHABER.EU