YTB Çalıştayında 4 sorun çıktı!

İki gün düzenlenen üç panelde 'Diaspora Medyasının Gerekliliği' ve 'Avrupa'daki Türk Medyası ile İşbirliğinde Kamu Kurumları, İslamafobi ve medya

GÜNDEM 21.03.2016, 13:11 21.03.2016, 13:11
YTB Çalıştayında 4 sorun çıktı!
İki gün düzenlenen üç panelde 'Diaspora Medyasının Gerekliliği' ve 'Avrupa'daki Türk Medyası ile İşbirliğinde Kamu Kurumları, İslamafobi ve medya konulu panellerin ardından ikinci günde ise 'Avrupa'da Türkçe Yayın Yapan Medya Organları ve Sorunları' adlı atölye çalışması gerçekleştirildi.

Avrupa'da Türkçe yayın yapan medya organlarının sorunlarının masaya yatırıldığı çalışmanın bir bölümüne YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca’nında atölye çalışmasında en büyük sorunun mali kaynak olduğu ortaya çıktı.

Avrupa'da Türkçe yayın yapan medya organlarının öncelikli sıkıntıları arasında ilk sırayı maddi destek ya da kaynak sağlanması alırken; Avrupa Türk medyasının başta ülkeler çapında sonra da Avrupa genelinde örgütlenmesi ikinci sırada; mesleki eğitim çalışmaları üçüncü Başta Anadolu Ajansı olmak üzere haber ajanslarının uygun koşullarda abonelik sunması dördüncü sorun vei stek olarak belirlendi.


YTB Başkanı Bülbül, çalıştay sonunda yaptığı konuşmada, çalıştaya yoğun bir katılım sağlanmasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek, katılımcıların genel olarak Türkçe medya ve Türkçeyi yaşatma konularında son derece bilinçli ve özverili olduklarını gözlemlediğini söyledi.

Çalıştayda sunulan önerileri bir rapor haline getireceklerini dile getiren Bülbül, 'Burada bize dair yapılması gereken şeyler varsa üzerimize alacağız, diğer kurumlarla ilgili takip edilmesi gereken konular varsa onları da birlikte çalışacağız.' diye konuştu.

Bülbül, ayrıca Avrupa'daki Türkçe yayın yapan medya organlarına yönelik eğitim faaliyetleri ve uluslararası fonlar konularında da çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Karaca ise söz konusu çalıştayın önemine dikkati çekerek, görüşmelerde çok somut değerlendirmeler yapıldığını kaydetti.

Sunulan önerileri titizlikle inceleyeceklerini belirten Karaca, 'Bu anlamda bizler sorumluluk mevkinde olan insanlar olarak inşallah ayağımızın tozuyla Türkiye’ye döner dönmez bu önerileri dikkate alıp bir araya gelerek sizlerin bizlerden beklediği adımların atılmasına vesile olacak çalışmaları başlatmamız gerekiyor.' şeklinde konuştu.

739862_1026893337384274_6676270873489802798_o

©SONHBER.EU
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@