Vizesiz Avrupa için 72 kriter haftaya tamamlanıyor

AB'nin talep ettiği 72 kriterin pazartesi günü çıkacak yasa ile tamamlanacağını söyleyen AB Bakanı Volkan Bozkır, beklenmedik bir durum olmaması hal

GÜNDEM 29.04.2016, 20:40 29.04.2016, 20:40
Vizesiz Avrupa için 72 kriter haftaya tamamlanıyor
AB'nin talep ettiği 72 kriterin pazartesi günü çıkacak yasa ile tamamlanacağını söyleyen AB Bakanı Volkan Bozkır, beklenmedik bir durum olmaması halinde AB'nin vize serbestisi tavsiyesi vereceğini söyledi..

NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, hiç hesapta olmayan bir durum ortaya çıkmaması halinde 4 Mayıs 2016 tarihinde AB Komisyonu'nun vizelerin kalkması yönünde tavsiye kararını içeren bir rapor vereceğini söyledi.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ona bağlı protokolün onaylanmasının ardından 9 kriterin daha karşılandığını belirten Bakan Bozkır, Kolluk Gözetim Yasası'nın kalan 10 küsür maddesinin de pazartesi günü çıkacağını böylece 72 kriterin karşılanmış olacağını söyledi.

AB Komisyonu'nun vize muafiyetiyle ilgili üçüncü ve son raporunu 4 Mayıs'ta açıklayayacağını da hatırlatan Bakan Bozkır, daha sonra konunun AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosuna gideceğini, ancak AB'de hiçbir sürecin kolay yürümediğini belirtti.

Bakan Bozkır, Geri Kabul Anlaşması ve vizenin kalkmasının birbirine bağlı olduğunu, 2013 Aralık ayında söz konusu anlaşmanın imzalandığı andan itibaren bunun açık olduğunu, vize kalkmaması gibi bir durum olması halinde ise Geri Kabul Anlaşması'nın yürürlükten kaldırılacağını söyledi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@