Vize serbestisi için şoke eden talep

Brüksel merkezli Politico internet sitesi, Almanya ve Fransa'nın öncülüğüyle hazırlanan 27 Nisan tarihli bir taslak metne ulaştığını, ve metinde T

GÜNDEM 28.04.2016, 18:27 28.04.2016, 18:27
Vize serbestisi için şoke eden talep
Brüksel merkezli Politico internet sitesi, Almanya ve Fransa'nın öncülüğüyle hazırlanan 27 Nisan tarihli bir taslak metne ulaştığını, ve metinde Türkiye'ye tanınacak vize serbestisini anında geri alabilecek bir 'el freni' sistemi önerildiğini aktardı.

NORMAL ŞARTLARDA 9 AY

Mevcut düzenlemelerle Schengen Bölgesi için uygulanan vize muafiyetini, bir kez verildikten sonra geri çekmenin yaklaşık 9 ayı bulan bir süreç gerektirdiği, Türkiye için bu süreyi kısaltacak bir mekanizma oluşturulabileceği belirtiliyor.

Politico, vize muafiyetinde el freninin çekilmesini gerektirebilecek şartların ise üç başlık altında toplandığını aktarıyor.

-Turist olarak gelip AB ülkelerinde yasa dışı biçimde yaşayanların sayısında ciddi artış yaşanması

-Vize muafiyeti tanınan ülkeden gelen iltica başvurularında önemli artış yaşanması

-Vize muafiyeti tanınan ülkenin geri kabul taleplerini reddetmeye başlaması

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; hazırlanan taslak metinde, "Mevcut göç ve mülteci trendleri, vize muafiyetini askıya almayı mümkün kılan etkin bir mekanizmayı gerekli kılıyor" ifadesi yer alıyor. Politico, bu taslağın AB üyeleri tarafından da kabul edilmesi halinde, Türkiye'nin, elde edeceği vize muafiyetini korumak için, sürekli olarak AB'nin kriterlerine uyuyor olması gerekeceğini vurguluyor.

Kaynak Haber7
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@