Veghel cinayetinin nedeni belli oldu

Veghel kentinde işlenen cinayetlerin 17 yaşındaki zanlısının iletişim bozukluğu yaşadığı ve özellikle babası ve dedesinin ölümlerini hazmedemedi

GÜNDEM 03.09.2015, 12:19 03.09.2015, 12:19
Veghel cinayetinin nedeni belli oldu
Veghel kentinde işlenen cinayetlerin 17 yaşındaki zanlısının iletişim bozukluğu yaşadığı ve özellikle babası ve dedesinin ölümlerini hazmedemediği belirtiliyor.

Veghel kentinde Soysal ailesinden annesi Neriman (50), 10 yaşındaki kız kardeşi Adilenur ve anneannesi Hatun’u (67) öldürdüğü ileri sürülen 17 yaşındaki ailenin erkek evladı, olayın yaşanmasından sonra gözaltına alındı. Genç Soysal hakkında çıkan haberlerde; özellikle babası ve dedesini ölümlerini hazmedemeyen gencin çevresi ile iletişim sorunu yaşadığı ve genellikle yalnız olduğu belirtiliyor.

Babanın ölümü genci derinden sarstı

1988 yılında yerleştiği Hollanda'da resim ve heykel üzerine eğitim alarak bu alanlarda eserler veren Seyfettin Soysal, aynı zamanda Hollanda Ressamlar Birliği 'nin de üyesiydi. Hollanda ve Şarkışla’da atölyeleri bulun Seyfeddin Soysal 4 Şubat 2012'de evindeki şömineden çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenerek 46 yaşında vefat etti.

Soysal ailesini yakın çevresi ve tanıdıkları Seyfeddin Soysal’ın ölümünün oğlu üzerinde büyük etki yarattığını ve bir türlü bu etkiyi üzerinden atamadığını belirtiyor.

Baba Soysal’ın ölümünden sonra bu vakayı atlatmak için aileye profesyonel yardım verildiğini belirten Hollanda Gençlik Kurumundan Hilde Kalthoff “Normal şartlarda verilen yardım bu kişilere fayda sağlamalıydı ancak çok küçük yaşlarda birinin yaşadığı ölüm vakasını atlatması çok zor oluyor. Eğer babanın ölümünden sonra aradan geçen 1-2 yılda bu düşünceler atlatılmadıysa kişide yerleşmeye başlıyor. Bu gencin düzgün iletişim kuramaması gerçeği ona yardım edilemeyeceğini de gösteriyor.” dedi.

Gençlerin, bu vakada olduğu gibi, belirli duygularını dışa vuramamasından saldırganlığa yöneldiğini belirten Kalthoff, “Ancak Veghel’daki gibi aşırı şiddeti şimdiye kadar hiç görmemiştim. Bunu hiçbir teori ile açıklayamam” dedi.

Sakin bir aile

Soysal ailesi Jeugdzorg tarafından tanınmıyor. Fazantendong mahallesi sakinleri aileyi sakin bir aile olarak tanımlıyor. Aynı şekilde Veghel Türk camisinde de aile ile ilgili olumsuz bir bilgiye rastlamak mümkün değil.

Bazı uzmanlar ise ailenin dışarıdan sakin bir aile olarak görülmesinin normal olacağını genelde ve özellikle Türk ailelerinde deyim yerinde ise “kirli çamaşırların sokağa dökülmemesi” için büyük çaba harcandığına dikkat çekiyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@