banner124
banner112

Uçakta kitap okuyan kadına terör sorgusu

banner94

İngiltere'de uçakta Suriye ile ilgili kitap okuyan sağlık görevlisi, mürettebatın şikayeti üzerine havaalanında terör şüphesiyle sorgulandı. Th

GÜNDEM 04.08.2016, 16:12 04.08.2016, 16:12
Uçakta kitap okuyan kadına terör sorgusu
banner119
İngiltere'de uçakta Suriye ile ilgili kitap okuyan sağlık görevlisi, mürettebatın şikayeti üzerine havaalanında terör şüphesiyle sorgulandı.

The Independent gazetesinin haberine göre, Türkiye’deki geçirdiği balayından İngiltere’ye dönen Faizah Shaheen, 25 Temmuz’da Sheffield kentindeki Doncaster Havaalanı'nda polis tarafından alıkonuldu.

Terör şüphesiyle sorgulanan Shaheen’in uçakta kendisini Suriye hakkında bir kitap okurken gören mürettebat tarafından ihbar edildiği ortaya çıktı.

Sorgunun ardından serbest bırakılan Shaheen’in, "Suriye Konuşuyor: Cepheden Sanat ve Kültür" adlı, İngiltere’de ödül de almış bir kitabı okuduğu anlaşıldı.

İngiltere Sağlık Bakanlığına bağlı olarak ergenlik çağındaki çocukların zihin sağlığıyla ilgili bir birimde çalışan Shaheen’in kendisinin de görevi kapsamında çocuklarda radikalleşme eğilimlerini incelediği öğrenildi.

Marmaris’te geçirdiği balayından dönerken yaşadığı olayı gazeteye anlatan 27 yaşındaki Shaheen, hem İngiliz polisi hem de kendisini ihbar eden Thomson Havayolları ile ilgili şikayette bulunacağını açıkladı.

Shaheen, "Öfkeli ve üzgünüm. Bir kitap okumanın insanların benden şüphelenmesine nasıl yol açabildiğini anlayamıyorum. Polise de bunun ne doğru ne de kabul edilebilir olduğunu söyledim. Müslüman olmasaydım bu başıma gelir miydi, merak ediyorum.” diye konuştu.

Muhalefetteki İşçi Partisinin milletvekili Keith Vaz da havayolu şirketinin Shaheen'den özür dilemesi gerektiğini belirterek, "Aklı başında insanlar Suriye hakkında bir kitap okumanın bir kişinin sorgulanmasına yetmeyeceğini görebilir." dedi.

Thomson Havayolları ise yaptığı açıklamada mürettebatın tedbir amaçlı bu tür durumları ihbara mecbur olduğunu savunarak, Shaheen'den özür dilemekten kaçındı.

AA
banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@