banner112

Türkler son 7 yılda Sırbistan gümrüğünde 30 milyon euro yakalattı

banner94

Batı Avrupa ülkelerinde yaşayıp da yıllık iznini Türkiye’de geçirmek isteyenlerin büyük bir kısmı ailece kara yolunu tercih ediyor. 

GÜNDEM 28.07.2020, 16:33
Türkler son 7 yılda Sırbistan gümrüğünde 30 milyon euro yakalattı
banner119

Bu durumda rota, genellikle Sırbistan oluyor. Sırbistan’da en çok dikkat edilmesi gereken konu ise gümrüklerden geçerken kişi başına 10 bin Euro’nun üzerinde paraya izin verilmemesi. Ancak bu konu maalesef Türklerin en çok başını ağrıtan konulardan biri. Bu kural nedeniyle Sırp gümrüğünde neredeyse servet bırakan Türkler bile var.

Hürriyet gazetesinde yayınlanan haberde, Sırbistan maliye yetkililerinin verdiği bilgiye göre son 2013’ten bu yana neredeyse tamamı Türklere ait olan ve gümrüklerde beyan edilmediği için el konulan 30 milyon Euro ülke bütçesine aktarıldı.

''Sadece bu yıl 5,4 milyon Euro yakaladık''

Sırp yetkililer ele geçirilen parayla ilgili şu bilgiyi paylaştı: 

“1 Ocak’tan 2020’den 21 Temmuz 2020’ye kadar yapılan kontrollerde 5.4 milyon Euro’ya el konuldu. Gümrük kontrolleri sırasında 2019’da el konulan para miktarı ise 3 milyon Euro’ydu.

Beyan edilmediği için el konulan para devlet bütçesine doğrudan aktarılıyor ve hastane, okul ile yol inşaatında kullanılıyor. Kimi zaman emekliler ve çocukların ihtiyaçları için harcanıyor kimi zaman da kamu personelinin giderleri karşılanıyor.

Paranın büyük bölümü Türklere ait. Ana vatanlarına giderken gümrüklerde beyan etmiyorlar. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin sınırlarında kontroller titizlikle yapılmadığı için oradan parayı rahatlıkla geçiriyorlar. Bizim gümrüklerde ise yapılan sıkı kontroller sayesinde neredeyse her gün gümrük mevzuatına aykırı şekilde ülkeye para sokan Türkler tespit ediliyor. Beyan edilmediği için yüksek miktardaki paraya el konuluyor.”

10 Bin euro’yu geçmesin

Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği ise konuyla ilgili Hürriyet’e şu bilgiyi verdi: 

“Sırbistan’a girişte 18 yaşın üstündeki her bir kişi 10 bin Euro’ya kadar beyan etmeden ülkeye nakit parayla giriş yapabiliyor. 10 bin Euro’nun üzerindeki miktarın beyan edilmesi zorunluluğu var. Aynı şekilde ziynet ve kişisel eşyaların değeri de 10 bin Euro’nun üzerinde ise beyan edilmeli. Beyan etmeyen kişiler, kontroller sırasında Sırbistan sınır görevlilerince tespit edilmekte ve bu kişiler mahkemeye sevk edilerek, söz konusu para, ziynet ve kişisel eşyaya yetkili makamlarca el konulmaktadır.”

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@