banner84

Türkiye’ye Yurtdışından getirilen araçların kalma süresi uzatıldı

Yurtdışından Türkiye’ye araçlarıyla giden ve Corona virüsüne karşı alınan tedbirler sebebiyle yaşadıkları ülkelere geri dönüş yapamayan vatandaşlar için önemli açıklama.

GÜNDEM 25.03.2020, 21:36
Türkiye’ye Yurtdışından getirilen araçların kalma süresi uzatıldı

Türkiye’de araçlarıyla kalma izin sürelerini uzatmak için AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyon Başkanı Zafer Sırakaya Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün tüm gümrük ve dış ticaret bölge müdürlüklerine gönderdiği genelge ile bu süreleri uzatıyoruz” açıklamasında bulundu.

Sırakaya açıklamasında şu bilgilere yer verdi;

Yurtdışından Türkiye’ye araçlarıyla gelen ve Corona virüsüne karşı alınan tedbirler sebebiyle yaşadıkları ülkelere geri dönüş yapamayan vatandaşlarımızın araçlarıyla Türkiye`de kalma izin sürelerini Ticaret Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün tüm gümrük ve dış ticaret bölge müdürlüklerine gönderdiği genelge ile uzatmış bulunuyoruz.

Yurtdışından araçlarıyla genel ve 1 ŞUBAT 2020 itibariyle Türkiye`de bulunma süreleri dolan vatandaşlarımız, bugün (25.03.2020) yayınlanan Ticaret Bakanlığı genelgesi ile izin sürelerini 30 HAZİRAN 2020 tarihine kadar uzatabileceklerdir.

Araçlarıyla yurtdışından gelen vatandaşlarımızın Türkiye`deki trafik denetimlerinde sorun yaşamamaları için, evraklarını bir an önce tamamlayarak kendilerine en yakın gümrük müdürlüklerinde izin sürelerini uzatmaları gerekmektedir.

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü Genelgesi`nden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız;

En yakın gümrük müdürlüklerine;

-Araç sigorta evrakları (Araç sigorta evraklarının 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzatıldığına dair belge )

-Yaşadıkları ülkeye ait ikamet izin belgeleri (yurtdışında oturma müsaadesi)

-Pasaport fotokopileri

-Araç ruhsatı ile başvurarak araçlarıyla Türkiye`de bulunma sürelerini uzatabilirler.

Araçlarıyla Türkiye’de bulunma süreleri 1 ŞUBAT 2020’den önce dolan vatandaşlarımız ise 1 ŞUBAT 2020’ ye kadar olan cezalarını ödedikten sonra yukarıda belirtilen uzatma talep evrakları ile 30 Haziran’a kadar Türkiye`de bulunma sürelerini uzatabileceklerdir.

Ticaret Bakanlığı’nın yurtdışından gelen taşıtların izinlerinin uzatılmasına yönelik genelgesi şu şekildedir;

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
©SONHABER.EU

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@