banner112

Türkiye, gurbetçilerin banka hesaplarını yaşadıkları ülkeye bildirmeye başladı

Ankara, yurt dışındaki Türklerin banka, altın ve diğer finansal hesaplarını yaşadıkları ülkeye bildirmeye başladı. Bildirimlerde yürürlük tarihinin 03.02.2020 olduğu belirtiliyor.

GÜNDEM 03.06.2021, 16:45
Türkiye, gurbetçilerin banka hesaplarını yaşadıkları ülkeye bildirmeye başladı

Türkiye'nin 2017’de onayladığı, ‘Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimine İlişkin Çok Taraflı Yetkili Makam Anlaşması’, Cumhurbaşkanlığı kararı ile yürürlüğe konuldu. Gurbetçinin banka hesap bilgileri yaşadıkları ülke maliyelerine iletilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı, 31 Mayıs 2021 tarihli karar, 31498 sayılı Resmi Gazete'de 4024 Karar Numarası ile yayınlandı. Böylece bir süre ertelenen, banka hesap ve finansal bilgi paylaşımı 1 Haziran 2021 günü itibarıyla başladı.

Kararda, varılan anlaşmanın yürürlük tarihinin 03.02.2020 itibarıyla başlatıldığına değinildi. Yani, yurt dışında yaşayan Türklerin bu tarihten sonraki banka hesap bilgileri, yaşadıklari ülkelerin maliyelerine bildirilecek.

BİLDİRİM ŞEKLİ VE İŞLEMLER

Karara göre, Türkiye'deki bankalar ve finans kurumları, yurt dışında yaşadığını tespit ettikleri kişilerin, 1000 doları aşan hesaplarını önce Ankara'ya verecek. Gelir İdaresi Başkanlığı da, bunları ilgili ülkelere gönderecek.

Almanya, Belçika, Fransa, İsviçre, Hollanda, Avusturya, İngiltere, ABD, Kanada, İsveç, Norveç, Danimarka, Avusturalya'da yaşayan Türklerin bütün banka bilgileri, ilgili maliye birimlerine iletilecek. Bilgi paylaşımı adrese göre yapılacak. Türkiye'de ikamet eden birinin banka bilgisi Avrupa'ya verilmeyecek.

GURBETÇİYİ NELER BEKLİYOR?

Bu bildirim, en çok Türkün yaşadığı Almanya'da büyük sorun olacak. Alman Maliyeleri her kuruşu takip edip hesabını sorduğu için, Türkiye'den gelen mektupla hemen gurbetçinin adresine yazı yazacak. Türklere önce “Bu paranın kaynağı nedir? Niye bildirmediniz?” sorusu gelecek.

Paranın miktarına göre, ağır vergi cezaları ve vergi kaçırma davaları gelebilecek. Almanya'nın yanı sıra diğer ülkelerin de bildirim yapılmamışsa, bunu sorun edeceği biliniyor. Paranın kaynağı belliyse ve Almanya ya da yaşanılan diğer ülkeden yasal yollarla çıkarılıp Türkiye'de bankaya konulmuşsa bir sorun yaşanmayacak.

GERİYE DOĞRU 10 YIL HESAP

Açıklanamayan para miktarı, ortalama 100 bin euronun üzerindeyse ceza davaları açılabilecek. Alman Maliyesi, 10 yıl geriye dönük tüm bilgileri isteyebilecek. Kişinin kendini ihbar etmesi ve maliye ile iş birliği yapması halinde bu süre 5 yıla inebilecek. Bu nedenle, konuyu bilen vergi danışmanları ve para miktarı yüksekse avukatlarla görüşmekte fayda var.

HANGİ BİLGİLER VERİLECEK?

Yurt dışında yaşayan Türklerin, ilk olarak banka hesabındaki para bildirilecek. 1000 doları aşan tüm paralar bildirilecek. 1 ya da 5 hesap varsa, tamamı bildirilecek. Ardından ilgili maliyeler bunun dökümünü isteyecek. Verilmezse, ortalama ve yüksek bir vergi çıkarılacak. Döküm verilirse, tek tek gelen paraların kaynağı sorulacak. Banka hesapları dıışında ortaklık, gelir getiren herhangi bir finansal varlık, altına dayalı banka hesabı varsa onlar da bildirilecek.

Kaynak: Sözcü

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz: t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (9)
Orkide 8 ay önce
Ya neden böyle bi şeye izin veriyosun sayın cumhurbaşkanım hollada böyle bisey yasak insanların kisisel bilgilerini başka bi ülkeye yada başka bi insana vermek suç gurbetçilerin oyunuda kaybedeceksin sanki avrupa birligindeyizde vatandaşının bilgilerini paylaşıyorsun
Yasmin 8 ay önce
Sayın cumhurbaşkanım gurbetçi vatandaşların sana oy vermek için uçaklarla Türkiye’ye geldi karşılığı bu olmamalı mal varlığı araştırmasına diğer Arap ülkeler izin vermezken siz neden izin veriyorsunuz
8 ay önce
Alın size devlet işte amk
serkan 8 ay önce
Olmayan parayı bildirse ne bildirmese ne. En azından gurbetçilerin paralarının olmadığını görürler. Paramı bildiriyor diye Ak partiye oy yok diyen de fırsatçı. Müslüman adam gibi dürüst yaşar alavare dalavere yapmaz.
Misafir 8 ay önce
Sayin cumhur baskanimiz yapmiyoruz etmiyoruz diyoda arkada hepsini masa altindan veriyo gelecek severe oy yok
Hak hukuk 8 ay önce
Saklicak bir seyi olmayan bundan niye korkuyorki?? Evin varsa var ne guzel paran varsa ne guzel ne var bunda! Hee ama sen sahtekarsan turkiyede evin varsa hollandada belediyeden ev istiyorsan para istiyorsan ve evi parasi olmayan ve belediyeden aldigin eve ihtiyaci olan hollandalinin hakkini yiyorsan essek gibi satacaksin o evini yada getireceksin o parani buraya kendine ev bakican hee yetmezse belediyeye basvur her hollandada yasayan gibi sahtekar birde ne der kutsal kitabimiz bana hak yiyerek gelme!!!
Hak hukuk 8 ay önce
2. Perde daha vahim olucak oda su; turkiyeden emekli maası alanlara ya hollandadaki emekli maasını yada Tr deki emekli maasını secmek zorunda kalınıcak ve birinden vazgecmek zorunda kalınıcak o daha vahim bence binlerce gurbetçi para ödeyerek emekli oldu Tr den.
Ada 8 ay önce
Bildirsin 5 tane odiyemedigim kredi kart borclarim var belki bi ise yarar
enteresan 3 ay önce
Haberin sonundakini okuyunca hasterr dedim.;)

Kaynak:Sözcü
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@