banner112

Türkiye'de 2 milyar dolarlık kripto para vurgunu: THODEX CEO'su yurt dışına kaçtı

Türkiye'de kripto para borsası THODEX'in kurucusu ve CEO'su Faruk Fatih Özer’in yurt dışına kaçtığı tespit edildi. Özer'in Arnavutluk'un başkenti Tiran'a gittiği belirlendi.

GÜNDEM 22.04.2021, 13:25 22.04.2021, 13:33
Türkiye'de 2 milyar dolarlık kripto para vurgunu: THODEX CEO'su yurt dışına kaçtı

Geçtiğimiz haftalarda 2 milyon adet Dogecoin dağıtarak oldukça ses getiren yerli kripto borsası THODEX, birkaç gün süren işlem kesintilerinin ardından dün tamamen kapanmış ve biz de bu haberi sizlerle paylaşmıştık.

Birçok kullanıcı, yerli borsanın kendilerini mağdur ettiğini belirterek sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışıyor.

Yeni ortaklık teklifleri aldıklarını, bu teklifleri kabul ettiklerini ve anlaşma tamamlanana kadar tüm işlemlerin durdurulduğunu söyleyen THODEX'in bu açıklaması, kullanıcılara pek de inandırıcı gelmiyor.

16,4 MİLYAR TL İLE YURT DIŞINA KAÇTI

Thodex mağdurlarının avukatı Oğuz Evren Kılıç, THODEX'in kurucusu ve CEO'su Faruk Fatih Özer’in en az 2 milyar dolarlık (16,4 milyar TL) kripto parayla İstanbul Havalimanı’ndan yurt dışına çıktığını tespit ettiklerini söyledi.

Yapılan incelemeler sonucunda, Faruk Fatih Özer'in 20 Nisan Salı günü saat 19.50'de Arnavutluk'un başkenti Tiran'a gittiği belirlendi.

"CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK DOLANDIRICILIK VAKASI"

Avukat, THODEX'te 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan yaklaşık 391 bininin aktif hesap olduğunu belirterek “Borsada aylık 100 milyar lira yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası.” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Faruk Fatih Özer’in Twitter hesabını kapatması da kullanıcıların şüphesini daha da artırmıştı.

SORUŞTURMA AÇILDI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, merkezi Kadıköy'de bulunan şirket ile ilgili Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından "nitelikli dolandırıcılık" ve "suç örgütü kurmak" suçundan re'sen soruşturma başlattı.

Sabah saatlerinde de şirketin merkez ofisinin bulunduğu binaya polis geldi. Polis ekipleri, incelemenin ardından binadan ayrıldı.

THODEX: ORTAKLIK TEKLİFLERİ VAR, SİTE KAPALI

Şu anda THODEX'e girmek isteyen kullanıcılar bir uyarı mesajıyla karşılaşıyor.

THODEX uyarı mesajında; yeni ortaklık teklifleri aldıklarını, bu teklifleri kabul ettiklerini ve anlaşma tamamlanana kadar tüm işlemlerin durdurulduğunu söylüyor.

THODEX'e girmek isteyen kullanıcıların karşısına aşağıdaki mesaj çıkıyor:

“Son 2 yıllık süreçte kripto varlıklara duyulan ilginin artması ve büyük aktörlerin sektöre dahil olması ile birlikte, borsaların büyümesi ve yeni adımlar atması da kaçınılmaz hale gelmiştir.

İsmini anlaşma süreci tamamlandığında duyuracağımız dünya çapında bilinirliği olan banka ve fon şirketleri, uzun süredir şirketimize yatırım yapmak istemekte ve ortaklık teklifinde bulunmaktadır.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına gelen ortaklık teklifini olumlu değerlendirme kararı alınmıştır. Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup devir sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Süreç ise yaklaşık 4-5 iş günü sürecektir. Bu süre zarfında kullanıcılarımıza düzenli olarak bilgilendirme sağlanacaktır.”

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Kaynak: Ensonhaber.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@