Tunahan Kuzu'dan CDA'ya sert Ayasofya tepkisi: 21. yüzyılın Haçlıları

Türkiye’nin halen müze olarak kullanılan Ayasofya Camii’ni, daha önce kullanıldığı gibi yeniden camiye dönüştürme çalışmaları üzerine, ülkede yaşanan tartışmalar Hollanda gündemine de taşındı.

GÜNDEM 07.07.2020, 16:39 07.07.2020, 16:59
Tunahan Kuzu'dan CDA'ya sert Ayasofya tepkisi: 21. yüzyılın Haçlıları

Hristiyan Demokrat Partiden (CDA) liderliğe aday olan Pieter Omtzigt ve önde gelen vekillerinden Martijn van Helvert tarafından verilen soru önergesinde, dışişleri bakanı Stef Blok’a, Türkiye’nin Ayasofya’yı yeniden camiye dönüştürme projesinin engellenmesi için ne gibi adımlar atılacağı soruldu. Ayrıca UNESCO’da yapılacak ilk toplantıda konunun uluslararası gündeme taşınması istendi.

CDA’nın bu konuyu Hollanda gündemine taşımasının yaklaşan genel seçimler için bir oy potansiyeli avı olduğu düşünülüyor. Türkiye’nin içişleri sayılan bir konuda Hollanda hükümetinden adımlar atmasını beklemek, uluslararası hukuka ve bağımsız devlet anlayışına da aykırı bir durum.

Konu ile ilgili sosyal medyadan açıklamalara tepki gösteren DENK’ten Tunahan Kuzu ise, bu yaklaşımları 21. yüzyılın haçlıları benzetmesiyle ironik bir şekilde kınadı.

Soru önergesini yüzyıllar öncesinin haçlı ordularının harekete geçmesi için yapılan ‘Atları eğerleyin, kalkanları kaldırın’ ifadesiyle eleştiren Kuzu’nun paylaşımı:

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
©SONHABER.EU

Yorumlar (3)
Misafir 11 ay önce
Biz seni bosa secmedik Tuhan Kuzu bunlarin agzinin payini vereceksin boyle
M aksoy 11 ay önce
Sayn temsilcim,, senin bu korkusuz ve gercekci durumunu en samimi duygularmla destekliyrum burda yasayan yabancı toplumun sesi oldugun icin canı gönülden destekliyrum,bu dursunda vaz gecme, Gercekler zaten hep acıdır,,ama gercek bu,,
Kirkusuz 11 ay önce
Balkanlardaki camiler yakildi yikildi yerle bir edildi.Belgratta 220 camiden bir tane kaldi.Turkiyede tek kilise yikilmadi hur ve korumali Ayasofya yuz yillardir ayakta .Fethin sembolu vakif.Cami .adabina uygun kullanilmali.Muslumanada hristiyanada acik olmali adabina uygun herkes ziyaret etmeli.para sacmaligina son verilmeli.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@