banner84

TOBB AVRUPA KADIN GİRİŞİMCİLER AĞI TANIŞMA TOPLANTISI

banner94

Kısa bir süre önce TOBB Kadın Girişimciler Avrupa Başkanlığı’na getirilen Mülkiye Aytar, önümüzdeki hafta ( 13 Ekim ) Brüksel’de yapacaklar

GÜNDEM 08.10.2016, 11:24 08.10.2016, 11:24
TOBB AVRUPA KADIN GİRİŞİMCİLER AĞI TANIŞMA TOPLANTISI
banner105
Kısa bir süre önce TOBB Kadın Girişimciler Avrupa Başkanlığı’na getirilen Mülkiye Aytar, önümüzdeki hafta ( 13 Ekim ) Brüksel’de yapacakları toplanıya Avrupa’da yaşayan Türk Girişimci / işveren kadınları Bürüksel’e davet etti.

Konu ile ilgili olarak Son Haber’e bilgi veren Mulkiye Aytar, 2000 yılından itibaren Hollanda’da yaşıyor. Türkiye’de Eğe Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü mezunu. Mulkiye Aytar, girişimci bir ailede girişimcilik ruhu ile büyüdüğünü söyleyerek başlayan söyleşimizde; Bir süre de Hollanda'da eğitimine devam ettiğini öğrendik.

Türkiye- Hollanda arasında iş yapan iki uluslararası firmanın genel müdürlüğünü yaptığı dönemlerde tanıdığımız Mulkiye Aytar’ın, TOBB Genel Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından TOBB Kadın Girişimciler Avrupa Başkanlığına getirildiği haberi ile bu söyleşi için sözleştik.

Kadınlar olmadan olmaz…

Daha sorumuzu sormadan anlatmaya başladı Mulkiye hanım, çünkü yıllardır göz ardı edilen, yada 57 yıldır kaybedilen zamanı telafi etmek için acelesi vardı. Daha biz sormadan anlatmaya başlaması, gecesini gündüzünü bu işe vermesinin göstergesi idi adeta:

“1959 yılında başlayan Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girme sürecinde Avrupalı Türkler yerleştikleri ülkelerin iş dünyasında hatırı sayılır bör öneme sahip olmuşlardır” diyerek sözlerine başlayan Mulkiye Aytar, Avrupalı Türk Girişimci kadınları da artık bir çatı altında toplamanın zamanının gelip geçtiğini belirtti.Son Haber: Türk Girişimci kadınların örgütlenmesi neden önemli?
Mulkiye Aytar: Avrupa Birliği cinsiyet eğitliği politikalarına tam uyum açışından Türk kadın girişimcileri Avrupa İş Dünyası içinde daha görünür hale gelmesi ve örgütlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu açıdan yaklaşıldığında TOBB Avrupa’daki Türk kadın girişimcileri bir araya getirerek çalışmalar yapması Türkiye açısından bir devlet politikası olan AB ile tam bütünleşme sürecini destekleyecektir. Ayrıca Avrupalı Türk kadın girişimciler, Türkiye ile AB arasındaki ticaret hacmini önemli ölçüde artıracak, hem de Türklerin Avrupa’daki modern gözü olacaktır.

SH: Kuruluş amacınız bu mu? Oysa Avrupa’da kendi içince örgütlenen bir çok iş dünyasına ait dernek var ve bunlarınkaıdn kolları da var, yeterli değil mi?
MA: Biz direk Türkiye’de TOBB’a bağlı olacağız. Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’daki kadın girişimcilerimizin de desteklenmesi gerekçeşi ile Türk kadın girşimcilerimi olmadan AB’ne girmenin mümkün olmadığı görüşündedir. Çünkü İş adamları derneklerinde kadın girşimciler neredeyse yok dencek kadar azdır. Her hangi bir toplantıda ortaya çıkan fotoğraf sanki Türkiye’de hiç bir kadın girişimci yokmuş gibi. Oysa tahmin edilenden de fazladır. Biz bunun Avrupa’da da böyle olduğunu kadınlarımızın iş dünyasındaki sayılarının bilinenin çok üstünde olduğunu tespit ettik.Bu açıdan TOBB Women Entrepeneurs World of European Chapter, Avrupa’daki Türk kadın girişimcilerin örgütlenmesi açısından bir platform olmak amacıyla kurulmuştur.

TOBB İşveren kadınlarımız için neler yapcak?

SH: Bu toplantılarla üye mi kaydeceksiniz, Türk kadın işverenlermiz neden size üye olsunlar?
MA: 13 Ekim de Bürüksel’de bilgilendirme ve tanışma toplantısı ilk değil. Daha önce ilkini Amsterdam’da yaptık. Geçen süre içinde oldukça yoğun ilgi gördük.Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren kadın girişimcilerimizin Bürüksel’de bir araya gelerek tanışmaları sağlanacak.

SH: Kadınlarımız sizinle nasıl irtibata geçebilir, size nasıl ulaşıp üye olabilirler, şartınız yok mu?
MA: Var elbette. TOBB Kadın Girişimciler Avrupa üyeliği için tek şartımız var kadın girşimcimizin bulunduğu ülkenin Ticaret Odasına kayıtlı olması. Bildiğiniz gibi Hollanda’da Ticaret Odasının adı KvK. Bizimle irtibata geçmek, bilgi almak ve üye olma için aşağıda link vereceğiz.

SH: Tekrar edecek olursak, TOBB Avrupa Kadın Girişimciler Başkanlığının kurulmasının amaçlarını maddeler halinde bir kez daha alabilir miyiz?
MA: O zaman 4 madde halinde sıralaycak olursak;
1- Avrupa’daki kadın gişimcilerimizin deneyimlerin, tecrübelerin karşılıklı aktarılması için bir platform oluşturmak
2- Ortak işler yapmak için fırsatları araştırmak, değerlendirmek
3- Karşılaşılan benzer sorunları daha önce yaşanan deneyimlerden yola çıkarak çözümü için ortak çalışmak
4- Türkiye’de iş yapan kadın girişimciler ile AB ülkelerinde iş yapan gişimciler arasında köprü kurulması ve ortak iş yapmanın yollarının aranması ve açılması.

SH: Peki, 13 Ekim 2016 tarihindeki toplantıya / buluşmaya Türkiye’den gelecek olan var mı?
MA: Elbette Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu bizimle olacak.

SH: Bu söyleşi için Avrupalı Türk kadın girşimciler adına teşekkür ediyor, Son Haber olarak size ve çalışma arakadaşlarınıza üyelerinize ve üye olacak kadınlarımıza başarılar diliyoruz.
MA: Ben de TOBB ve kadınlar adına Son Haber’e teşekkür ediyor, Avrupalı tüm işveren kadınlarımızı 13 Ekimde Brüksel’e davet ediyorum.
©SONHABER.EU

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@