'Soykırım işbirlikçisi' Fransız subayların isimleri açıklandı

Ruanda Ulusal Soykırımla Mücadele Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Fransız subaylarının soykırım suçunun faili ve işbirlikçisi

GÜNDEM 01.11.2016, 15:10 01.11.2016, 15:10
'Soykırım işbirlikçisi' Fransız subayların isimleri açıklandı
Ruanda Ulusal Soykırımla Mücadele Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Fransız subaylarının soykırım suçunun faili ve işbirlikçisi oldukları" ileri sürüldü. Fransa'nın doğrudan suçlandığı açıklamada, "Soykırıma neden olan kişilerle ilgili dava açmayarak ve soruşturmayı sonuçlandırmayarak soykırımın sorumluluğunun örtbas edilmeye çalışıldığı" iddia edildi.

Açıklanan listede emekli Genelkurmay Başkanı Jacques Lanxade ile yine emekli generaller Christian Quesnot, Jean-Pierre Huchon ve Jean-Claude Lafourcade'ın isimleri de yer alıyor. Fransız üst rütbeli subaylar, soykırımı yapanları eğitmek ve silah ile cephanelik tedarik etmekle suçlanıyor.

Ruanda'da 1994'te dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın uçağının düşürülmesi sonucu ölmesinin ardından Hutular, olaydan Tutsileri sorumlu tutmuş ve Simbikangwa da azınlıktaki Tutsilere karşı saldırı başlatan grupların başında yer almıştı. Ruanda'da 100 gün süren katliamda 800 binden fazla Tutsi hayatını kaybetmişti.

AA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@