Sırbistan'da artan koronavirüs vakalarına karşı alınan tedbirler protesto edildi

banner94

Sırbistan'da son günlerde artan koronavirüs vakalarına karşı hükümetin aldığı yeni tedbirler, başkent Belgrad'da binlerce kişi tarafından protesto edildi.

GÜNDEM 08.07.2020, 11:25 08.07.2020, 11:47
Sırbistan'da artan koronavirüs vakalarına karşı alınan tedbirler protesto edildi
banner119

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in, Belgrad'da hafta sonu yeniden sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıklamasının ardından ulusal meclis binası önünde toplanan binlerce gösterici, binaya zorla girmeye çalışınca polis müdahalesi ile karşılaştı.

Meclis önündeki emniyet güçleri, kendilerine sert cisimler atan göstericilere göz yaşartıcı gazla karşılık verince, göstericiler meclis önünden şehrin farklı bölgelerine dağıldı.

Meclis etrafına takviye polis kuvvetleri sevk edilirken, yaşanan olaylarda yaralananların olduğu ve bazı polis araçlarının da yakıldığı bildirildi.

Bazı göstericiler gözaltına alındı

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında açıklanan tedbirlere tepki amacıyla dün akşam düzenlenen olaylı protestoda 23 göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.

Şehrin farklı bölgelerinde çöp konteynerlerini ateşe veren göstericiler, polisin müdahalesi ile sokak aralarına dağıldı.

Olaylarda çok sayıda polis yaralandı

Başbakan Ana Brnabic, her demokratik ülkede olduğu gibi Sırbistan'da da bu gece yaşananlara ilişkin hukuksal süreç başlatılacağını açıklarken, Emniyet Genel Müdürü Vladimir Rebic de olaylarda 43 polisin yaralandığını duyurdu.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@