Pasaport ve ehliyet işlemleri için başörtülü kadınlardan camiden belge isteniyor

banner94

Almanya’da bazı devlet daireleri pasaport ve ehliyet işlemleri için başörtülü resim veren bayanlardan camiden “başörtüsünün gerekli olduğuna da

GÜNDEM 06.04.2018, 11:35 06.04.2018, 11:35
Pasaport ve ehliyet işlemleri için başörtülü kadınlardan camiden belge isteniyor
banner119
Almanya’da bazı devlet daireleri pasaport ve ehliyet işlemleri için başörtülü resim veren bayanlardan camiden “başörtüsünün gerekli olduğuna dair” bir belge istemeye başladı. Vatandaş bu talebe olumsuz cevap verirken deneyimli Avukat Fatih Zingal yaptığı açıklamada: “Başörtüsü takmak kişisel bir karardır. Alman Anayasası’nda din özgürlüğü maddesi mevcut?  Çocuğunun yüzme dersine girmesini istemeyen bir aile camiden belge getirirse kabul edecek misiniz? Nereden baksanız tutarsızlık” dedi.

Almanya’da son günlerde yaşananlar artık bu kadar da olmaz dedirtecek cinsten. Almanya’da bazı devlet daireleri pasaport ve ehliyet işlemleri için başörtülü resim veren bayanlardan camiden “başörtüsünün gerekli olduğuna dair” bir belge istemeye başladı. Bazı vatandaşlarımız böyle bir belge vermeyi kabul etmezlerken, garip uygulama hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Bugüne kadar böyle bir belge istemeyen fakat şimdi böyle bir uygulama yapılmasına anlam veremediklerini ifade eden vatandaşlarımız “Hem özgürlükten bahsediyorlar hem yaptıkları uygulamaya bak. Böyle bir belge elimize geçtiğinde adeta şok olduk. Bu konu hakkında umarız Alman makamları bir açıklama yaparlar” dediler.
 
NERDEN BAKSAN TUTARSIZLIK?
Konu ile ilgili olarak gazetemize açıklama yapan Avukat Fatih Zingal ise böyle bir belge eline geçtiğinde şaşırdığını ifade ederek “Bir bayan tesettür kullanma kararı alırsa bu kişisel bir tercihtir. Benim dinimde başörtüsü mecburiyeti var diyerek bunu kabule diyorsa kişisel bir hak olur. Kişisel hakların ise Alman Anayasa’nda yeri var. 4. maddede bir bir karar mevcut. Bu kişisel tercih cami tarafından belgelendirilmesi gerekçelendirilmek istenmesi yanlış bir karar. Çünkü onun başörtüsü takmasına cami karar vermiyor. Kendisi böyle bir karar alıyor. Diğer yandan anlamsız bir karar ile karşı karşıya olduğumuzu belirtmek istiyorum. Çünkü yıllardan beri camilerin, dini kuruluşların hak talebi sürüyor. Alman devleti herkesi temsil etmiyorsunuz diyerek bu hakları vermeye yanaşmıyor. Şimdi camiden onay belgesi isteniyor. Nereden baksanız tutarsızlık diyebiliriz. Almanya çapında böyle bir uygulama yok. Bazı belediyelerin sanırım işgüzarlığı. Belediyeler inisiyatif kullanarak böyle bir talepte bulunuyorlar. Ben şunu da sormak istiyorum peki vatandaş bu belgeyi hangi camiden getirecek? Selefilere ait bir camiden getirse yeterli olacak mı ? Veya bu belgeyi isteyenlerin bir cami kriteri de var mı ? Madem camiden alınan belge geçerli olacak çocuğunu yüzme dersine göndermek istemeyen birisi dini bir kuruluştan belge getirirse bu kabul edilecek mi ?

Türkiyegazetesi.de
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@