banner112

Paris Valiliğinden sendikalara 'Yürümeyin' çağrısı

banner94

Paris Valiliğinden yayımlanan bildiride, yeni çalışma yasa tasarısı protestoları kapsamında, 23 Haziran'da Bastille Meydanı'ndan, Nation Meydanı'na y

GÜNDEM 20.06.2016, 17:10 20.06.2016, 17:10
Paris Valiliğinden sendikalara 'Yürümeyin' çağrısı
banner119

Paris Valiliğinden yayımlanan bildiride, yeni çalışma yasa tasarısı protestoları kapsamında, 23 Haziran'da Bastille Meydanı'ndan, Nation Meydanı'na yürüyecek grubun, tek bir noktada toplanarak başka bir noktaya yürümemesi gerektiği belirtildi.

Fransa'nın en büyük işçi konfederasyonu CGT'den, kendilerine 16 Haziran'da ulaşan bildirinin henüz cevaplanmadığı bildirildi.

Fransa genelinde 14 Haziran'da düzenlenen yeni çalışma yasa tasarısı protestolarında, polis ve göstericiler çatışmış, 27'si polis 40 kişi yaralanmıştı. Göstericiler yürüyüş güzergahında bulunan Necker Çocuk Hastanesinin camlarını kırmış, birçok iş yerine de zarar vermişti.

Tartışmalara neden olan yasa tasarısının onaylanması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.

Sendikalar ve işçi örgütleri, hükümetin tasarıyı çekmesini, aksi halde geri adım atmayacaklarını belirtiyor.

AA

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@