banner112

Otomatik Bilgi Paylaşımı'nda Hollanda dahil 5 ülke için erteleme çalışması!

banner94

GÜNDEM 12.12.2020, 15:39 12.12.2020, 17:36
Otomatik Bilgi Paylaşımı'nda Hollanda dahil 5 ülke için erteleme çalışması!
banner119

Türkiye’nin de dahil olduğu Uluslararası Finansal Bilgilerin Otomatik Paylaşımı anlaşmasının, Türklerin yoğun olduğu ülkelerde uygulanmasına sadece 20 gün kaldı. 5 ülke için erteleme çalışmaları yapılıyor.

Erteleme çalışmaları yapılan ülkelerin Almanya, Fransa, İsviçre, Hollanda ve Avusturya olduğu düşünülüyor. Konuyla ilgili henüz bir sonuca ulaşılıp ulaşılmadığı açıklanmadı.

Sözcü'den Ali Gülen, yazısında Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan Ziraat Bankası ve diğer bankalara yazı gönderildiği ve bu ülkelerin dışında, Türkler'in yoğun olduğu İngiltere, Belçika ve İsveç için de “Bilgi paylaşımı hazırlığı yapın” talimatı verildiği belirtildi.

“Ertelemeye çalışıyoruz” 

Sözcü'den Ali Gülen, yazısında Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan bir yetkilinin, “Biz erteleme için çalışıyoruz. Nasıl sonuçlanır bilemem” yanıtını verdiğini aktardı. 

Ancak bu 5 ülke için henüz bankalara “Hesap sahiplerini bildirin” yazısı gitmemesi de, erteleme için umut olduğu sinyalini verdi. Bir yıl erteleme, insanların vergi bildirimleri için zaman kazanmasını ve ceza almamasını sağlayacak.

Bildirmeyenlere ceza var

Türkiye'nin uluslararası anlaşmadan kaynaklanan bildirim mecburiyeti, yurtdışında yerleşik ve Türkiye'de parası olan, finansal geliri olanları hayli zora sokacak. Türkiye'deki para veya gelirini daha önce bildirmemiş olanlar, geriye dönük vergi cezaları ödeyecek.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Kaynak: Ali Güven, Sözcü

Yorumlar (10)
Holland 11 ay önce
Gurbetcileri yine sattı Türkiye
Volkan 11 ay önce
Bu anlaşma iki taraflı aynı şekilde Hollanda, Turkiye de ikamet eden Hollanda vatandaşlarının hesap bilgilerini paylaşacak. Bu durumda Hollanda vatandaşlarını mı satmış olacak.
Çetin Tekin 11 ay önce
Anlaşmaya imza atmak zaten en büyük hata. Fas kabul etmedi ne güzel. Bizimkilerde AB için herşeyi yapıyorlar. Tabi oy istemeye gelirler onca insanı mağdur ettikten sınra.
Volkan 11 ay önce
Anlaşmaya atılacak imza bir tercih değil bir zorunluluk. Bu anlaşmayı 7 senedir imzalamayan Türkiye OECD nin kara listesine girmek üzere. Sonuçta Türkiye kendi bankalarında döviz istemez mi.
Ali Şimşek 11 ay önce
Türkiye vatandaşına sahip çıkmadı diyerek vatanını kötülerler ama hırsızlık yapmaktan da utanmazlar.
Dürüst kazanıp herşeyiniz şeffaf ise saklayacak, kaçıracak birşeyiniz yokturdur demektir. Kaçırdığınız birşeyler var ki ağlıyorsunuz. Ağlamayın yaşadığınız ülkelerin kurallarına uyun, alnınızın akıyla etrafta dolanın. Bizler bu şekilde yaşayan insanlara doğru, dürüst, saygılı, vicdanlı kısaca yediği kaba pislemeyen insanlar diyoruz. Hem hırsızlık bütün dinlerde günahtır. İnanmayanlar için suçtur.
Phelo 11 ay önce
Burda ne gibi sikinti var arkadaslar konuyu tam kavriyamamis gorunuyorsunuz. Turkiyede parasi olana evi olana extra bir vergi vs gonderilmiyor. Hee hukumetten sosyal yardim vs alanlari bagliyan bir durum
Olusacak. Kisaca sosyalden ev alanlar maas alanlar eger tr de paraniz yada maliniz varsa once onu satip yasadiginiz ulkeye getirecsksiniz hee hala yetersizse o zaman sosyalden hak isteyebileceksiniz. E yanlismi degil tabiki. Sistemde kambur olanlar tenizlenecek, nasilki bir hollandalinin bankada parasi varsa evi varsa sosyalden yararlanamiyor. Tr de evi parasi olanda faydalanmiyacak . Tertemiz esit kural herkes icin. Turk olmak bir avantaj olmamali
Simsek Cakar 11 ay önce
Agzi olan konusuyor iste bilip bilmeden
Araz 11 ay önce
Bir sonraki adimin bu bilgi paylasimi sonrasi 2 ulkeden emekli maasi alanlarin ( para odeyerek emekli olanlar) 2 emeklilik sisteminden birini secme zorunlulugu olucak. Yani ozet yurt disindan para toplayip emekli yaptigi insanlari turkiye cumhuriyeti bu sistem sonrasi uzerinde olusan emekli maasi yukunu atacak. E dogal olarakda kimse euro emekli maasindan vazgecemeyecek ve Turkiyedeki emeklilik haklarindan vazgececek. En onemli husus budur
Gurbetci Turk 11 ay önce
Yillardir gurbetciler calisti varini yogunu turkiye ye getirdi.. energiye bagimlisin yilda 50m dollar eksidesin, turizm ve gurbetcilerin parasiyla ekonomiyi ceviriyorsun.. simdi gelip gurbetcileri yari yolda burakamazsin.. eger yaparsan bir daha kimse sicak para getirmez.. madem bu systeme gecilecek.. ozaman alternatif birsey uretmek mecburiyetindesin.. biz uvey evlatmiyiz.. biz sizden daha fazla TURK'uz!!
ALİ 10 ay önce
Bu Anlaşma, Türk milletini korumadıgı İcin hem ANAYASA'YA hemde Hukuken Türkleri koruyan ANKARA anlaşmasına aykırı. Ben böyle biliyorum. Türkiye'nin kalkınmasını isteyen bir hükmet kaz veren komşuyu küstürür mü?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@