banner84

Mescid-i Kuba Camii ibadete açıldı

banner94

Açılış törenine; DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aşıkoğlu, Essen Din Hizmetleri Ataşesi Suat Okuyan, Dortmund-Hombruch Belediye Başkanı Hans

GÜNDEM 06.10.2016, 17:08 06.10.2016, 17:08
Mescid-i Kuba Camii ibadete açıldı
banner105
Açılış törenine; DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aşıkoğlu, Essen Din Hizmetleri Ataşesi Suat Okuyan, Dortmund-Hombruch Belediye Başkanı Hans Semmler, Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı Hüseyin Sağ, Katolik Kilisesi temsilcisi Jutta Hanmann, Protestan Kilisesi temsilcisi Ralf Wieschhoff, çevre dernek yöneticileri ve din görevlileri ile çok sayıda davetli iştirak etti.

Tören; Türk ve Alman milli marşlarının okunması ve Dortmund-Hukarde DİTİB Osman Gazi Camii Din Görevlisi Salih Sevinç’in Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, Dortmund – Hombruch DİTİB Mescid-i Kuba Camii Din Görevlisi Nazım Şemşek ve Dernek Başkanı İzzet Başaran’ın açılış ve selamlama konuşmalarıyla başladı. Dernek hakkında bilgi veren Başaran; 1979 yılında küçük bir cami derneği kurarak hizmet vermeye başladıklarını, 2011 yılında satın aldıkları binayı restorasyon yaparak 2012 Ramazan ayında faaliyete geçtirdiklerini söyledi. Başaran, “Caminin toplam kullanım alanı 3200 m² olup, bunun 500 m²’si ibadethane olarak kullanılmaktadır. Cemaat kapasitesi 600 olan Mescid-i Kuba Camii’nde, Cuma ve teravih namazlarında 350-400, bayram namazlarında ise 750-800 kişi birlikte ibadet edebilmektedir“ dedi.

Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı Hüseyin Sağ, Katolik Kilisesi temsilcisi Jutta Hanmann ve Protestan Kilisesi temsilcisi Ralf Wieschhoff selamlama konuşmalarında, bu güzel mabedin kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Dortmund-Hombruch Belediye Başkanı Hans Semmler, “DİTİB derneğimiz ve cemaatiyle 10 yıllardır irtibatta ve uzun süreli birlikte ilişki içerisindeyiz. Eski mekanınızda semt hayatımıza çeşitli faaliyetlerde katkı sağladınız. Her zaman yanımızda oldunuz. Küçük bir ibadethaneden geniş ve ferah bir alana geçtiniz. Semt hayatımıza zenginlik kazandırdınız. Sizler Hombruch’un bir parçasısınız. Hıristiyan, Müslüman ve Yahudiler olarak dünyanın değişmesi için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Bu vesile ile ibadethanenin iyliklere ve güzelliklere vesile olmasını dilerim” dedi.

do_kuba_cami_kurdela_kesimi

Din Hizmetleri Ataşesi Suat Okuyan ise, “Bugün bizim için önemli bir gün. Hicri 1438. yılındayız. Peygamber Efendimizin içinde bulunduğu toplumdaki sıkıntıdan inancını ve insani değerlerini yaşama noktasındaki atmış olduğu adımın yıl dönümüdür. Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye hicrette bulunmuş. Medine’de yerleşik insanların daveti üzerine oraya hicret etmiş. Müslüman, Hıristiyan, Yahudi ve çok kültürlü bir toplumda insanca ve inancı ekseninde yaşama gayreti içerisinde bulunmuş, teminatını sağlamış. Yakın tarihe geldiğimizde doğu ile batı Almanya’nın birleşmesinden sonra ensar misali oradan buraya gelen Alman kardeşlerimize Birleşik Almanya kucak açmış, bir bakıma kucaklaşmayı, kaynaşmayı orada bir daha görmüş olduk. Biz şuna inanıyoruz ki; derneklerimiz Alman toplumuyla, belediyesiyle, yerel yöneticileriyle, kiliseleriyle kaynaşmayı, dayanışmayı ve toleransı sağlıyorlar. Bu manada bütün ibrahimi din temsilcilerine eşit sorumluluklar düşmektedir. Son dönemlerde dünyanın gündemini meşkul eden mültecilere tamamen kardeşlik ve insani duygular çerçevesinde sahip çıkılması gerektiğine inanıyorum. İylik için, mutluluk için, insanlığın kardeşliği için el ele, kol kola vererek birlikte iyiliğe ve hayra hizmet etmek için derneğimizin gayretlerini takdir ediyorum” dedi.

Camilerin insanlar arasında birlik, baraberlik ve dayanışmanın gelişmesine katkı sunan mekanlar olduğunu ifade eden DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aşıkoğlu, “Öncelikle bu güzel mabedi daha da güzel hale getiren kardeşlerime teşekkür ediyorum. Camiler; insanların toplandığı, birbirleriyle kaynaştığı, aralarındaki sevgi, dayanışma bağlarının güçlendiği yerlerdir“ dedi.

İnsan yaratılışı gereği, toplum halinde yaşamak zorunda olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aşıkoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: „Hicri yılbaşı, Peygamberimizin Mekke'den Medine'ye göçünü ifade eden zaman dilimidir. Peygamberimiz nasıl Mekke'den Medine'ye dinini daha iyi yaşamak için hicret ettiği ise, sizler de memleketinizden buralara daha iyi hayat yaşamak için hicret ettiniz. Ama geri dönemedik, burada kaldık, aileler kurduk, çoluk çocuğa karıştık ve burayı vatan edindik.

Peygamberimiz nasıl hicret edip Medine’de öncelikle mescit inşa etti ise, nasıl kardeşlik oluşturdu ise, sizler de buraya gelerek buralarda mescitler inşa ettiniz, buralarda kardeşlik ilişkileri kurdunuz, komşularınızla birlik ve beraberlik içerisinde oldunuz. İnşa ettiğiniz bu camilerde hem dini görevinizi yerine getirmek için gayret ediyorsunuz, hem de gençleri, çocuklarınızı daha iyi ve daha doğru bilgilerle donatılması içi çaba sarf ediyorsunuz. Camimizin hayırlı olmasını diliyor, inşallah güzel hizmetlere vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Aşıkoğlu, caminin yapımı ve hayata geçirilmesinde emeği geçenler adına Dernek Başkanı İzzet Başaran’a bir plaket taktim etti.
Yapılan konuşmalardan sonra Dortmund – Hombruch DİTİB Mescid-i Kuba Camii’nin kurdelası birlikte kesilerek hizmete açıldı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@