banner124
banner112

Merkezi Hollanda’da bulunan UCM’de Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen suçlarla ilgili soruşturma

banner94

Merkezi Hollanda’da bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen suçlarla ilgili soruşturma başlattı

GÜNDEM 05.12.2019, 18:42
Merkezi Hollanda’da bulunan UCM’de Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen suçlarla ilgili soruşturma
banner119

Merkezi Hollanda'nın Den Haag kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcılık Ofisi, Myanmar'ın işlediği insanlığa karşı suçlarla ilgili geçen yıl başlatılan ön incelemenin tamamlandığını ve 14 Kasım 2019'da ön inceleme dairesinin verdiği kararın akabinde soruşturmaya başlandığını duyurdu.

UCM Savcılık Ofisi, 9 ülkeye ilişkin ön inceleme çalışmalarını anlatan 2019 yılı raporunu yayımladı.

Raporun Bangladeş/Myanmar bölümünde, ön incelemenin tamamlandığı ve soruşturma aşamasına geçildiği ifade edilirken Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen zorla göç ettirme ve diğer suçların faillerinin cezalandırılması için soruşturmanın adil, tarafsız ve bağımsız bir şekilde yürütüleceği belirtildi.

Başsavcısı Fatou Bensuda, 4 Temmuz 2019'da Myanmar'ın Arakanlı Müslümanlara karşı işlediği suçlarla ilgili soruşturma talebinde bulunmuş, ön inceleme dairesi savcının soruşturma talebini 14 Kasım 2019 tarihli kararında onaylamıştı.

Arakan'da 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

Birleşmiş Milletler'e (BM) göre, Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

banner123
Yorumlar (1)
emine sariusta 2 yıl önce
yok
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@