banner84

Koronavirüs durdurulamıyor! İtalya'da 11 kasabaya giriş-çıkış yasaklandı

banner94

Koronavirüs: İtalya'da iki kişinin ölmesinin ardından 11 kasabaya giriş-çıkış yasağı

GÜNDEM 23.02.2020, 17:31
Koronavirüs durdurulamıyor! İtalya'da 11 kasabaya giriş-çıkış yasaklandı
banner105

Koronavirüs taşıyan 2 kişinin hayatını kaybettiği ve 130'dan fazla kişide virüs tespit edilen İtalya'da olağanüstü önlemler alınıyor. Ülkenin kuzeyinde virüse rastlanan kasabalara giriş-çıkışlar yasaklandı, okullar tatil edildi, lig maçları ertelendi.

İtalya'nın kuzeyindeki Lombardia ve Veneto bölgelerinde 78 ve 77 yaşlarında iki kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Bugün öğle saatleri itibarıyla ülkede çoğunluğu Lombardia ve Veneto bölgelerinde olmak üzere en az 130 koronavirüs vakası tespit edildi.

Lombardia ve Veneto'da toplamda yaklaşık 50 bin kişinin yaşadığı 11 kasabaya giriş-çıkış yasağı getirildi. Bu yerleşim yerlerinde yaşayanlardan evlerinden çıkmamaları da istendi.

Bakanlar Kurulu'nun dün gece aldığı kararla, giriş-çıkış yasağının uygulanması için polis güçleri yeterli olmazsa ordudan da destek istenecek.

Maçlar ertelendi, okullar tatil edildi
Virüsün görüldüğü bölgelerde bu hafta sonu yapılması planlanan dört Serie A maçı da dahil olmak üzere spor müsabakaları ertelendi, okullar eğitime ara vermeye başladı ve kamuya açık iş yerleri kapatıldı.

Lombardia bölgesinde yer alan Milano'da okullar bir hafta tatil edildi. Milano moda haftası kapsamında düzenlenen bazı etkinliklerde de tedbir amacıyla değişikliğe gidildiği belirtiliyor.

Veneto bölgesinde yer alan üniversiteler de eğitime ara verdi. Venedik kentinin ünlü karnaval kutlamalarının iptal edilmesi ihtimali de gündemde.

Virüsün yayılmasını önleme amaçlı tedbirleri açıklayan Başbakan Giuseppe Conte, muhalefetteki Lig lideri Matteo Salvini'nin dile getirdiği Schengen'in askıya alınması talebini ise reddetti.

Avrupa'da şu ana kadar koronavirüsün en yaygın görüldüğü ülke haline gelen İtalya'da salgın korkusu ve alınan olağanüstü tedbirler bugünkü gazetelerin manşetlerinde yer aldı.

La Repubblica gazetesi "Kuzeyde virüs felci", Corriere della Sera "Virüsü izole etmek için şerit", La Stampa "İtalya kilit altında", Il Fatto Quotidiano "Virüs: Kuzey İtalya kuşatma altında", Il Giornale "Salgın yayılıyor. Kuzey kapandı" manşetleriyle çıktı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@