banner76

İtalya'dan haşema tepkisi: Rahibelerin de başörtüsü var

Fransa'da bazı belediyelerin haşemayı yasaklamasına, Katolik Kilisesi'nin İtalya'daki temsilcisi İtalyan Episkoposlar Konferansı'ndan (CEI) ve İtalya İ

GÜNDEM 18.08.2016, 14:56 18.08.2016, 14:56
İtalya'dan haşema tepkisi: Rahibelerin de başörtüsü var
Fransa'da bazı belediyelerin haşemayı yasaklamasına, Katolik Kilisesi'nin İtalya'daki temsilcisi İtalyan Episkoposlar Konferansı'ndan (CEI) ve İtalya İçişleri Bakanı'ndan tepki geldi.

Corriere della Sera gazetesine konuya ilişkin açıklamalarda bulunan CEI Genel Sekreteri Monsenyör Nunzio Galantino, birlikte yaşamanın öğrenilmesi gerektiğini belirterek, "Bu, güvenliği hasara uğratmadıkları sürece diğer kültürlerin sembollerini tanımak ve onları kabul etmek demektir" dedi.

Müslüman kadınların denizde yüzerken "aşırı kapalı" giyinmesinin, kendilerini alarma geçirmesini paradoksal bulduğunu dile getiren din adamı, "Bir kıyafet bizi korkutamaz. Bu konudaki hassasiyet anlaşılabilir, ancak iyi niyetle bu konuya yaklaşmak gerekir. Denize giren bir kadının saldırı düzenleyebileceğini hayal etmek güç" diye sözlerini sürdürdü. Galantino, "Kendi geleneklerini özgürce yaşamak isteyen Müslümanlara da açıkça sağduyulu davranma çağrısı yapmalıyız: bu özürlük, bizim güvenliğimizi kısıtlamamalı" diye konuştu.

"Charlie Hebdo karikatürleri, ucuz edepsizlikti"

Semboller üzerindeki savaşın, Fransa'yı tamamen anlamasını güçleştirdiğini ifade eden Monsenyör Galantino, Fransa'nın laiklik anlayışını ise şu sözlerle eleştirdi: "Ben onların laiklik mantığına girmek istemiyorum, özellikle kaba bir şekilde başkalarının dini hassasiyetleriyle alay edildiği ve onlar küçümsendiği zaman: mesela Charlie Hebdo karikatürlerinde sergilenen ucuz edepsizliğe bakın."

Galantino, Fransa'nın laikliği abarttığını ve nasıl bir Katolik hac takabiliyorsa, Müslüman kadının da başörtüsü takabilmesi gerektiğini söyleyen Papa Francesco'nun bu yaklaşımına katıldığını da söyleyerek, "Bizim kapalı rahibelerimizi düşünüyorum, düne kadar başörtüsü takan bizim çiftçi annelerimizi düşünüyorum ve bazıları hala bugün de takıyor. Her birey, fırsat bulursa inancını kıyafetinde de gösterebilir" diye konuştu. İtalya'da yeni camiler inşa edilmesine ilişkin yaşanan tartışmalara da değinen Galantino, camilerin yapımına karşı çıkmamaları, ancak bunun ciddi kontroller altında yapılması gerektiğini de kaydetti. İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano ise, haşemanın İtalya'da yasaklanamayacağını, anayasalarının inanca saygı duyduğunu söyledi. Fransa Başbakanı Manuel Valls, bazı belediyelerin plaj ve kendilerine bağlı havuzlarda haşema giyilmesini yasaklamasına destek vermiş, haşemanın, Fransa'nın ve cumhuriyetin değerleriyle örtüşmediğini dile getirmişti.

Kaynak: Arti49
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@