İslamofobide yüzde 82 oranında düşüş

Fransa'da İslamofobik saldırılarda yüzde 82 oranında azalma yaşandı. Fransa İslam Konseyi (CFCM) tarafından yayımlanan rapora göre, ülkede İslam

GÜNDEM 21.04.2016, 18:16 21.04.2016, 18:16
İslamofobide yüzde 82 oranında düşüş
Fransa'da İslamofobik saldırılarda yüzde 82 oranında azalma yaşandı.

Fransa İslam Konseyi (CFCM) tarafından yayımlanan rapora göre, ülkede İslamofobi kaynaklı vakalar, bir önceki yılın ilk 3 ayına göre bu yılın aynı döneminde yüzde 82 oranında düşüş gösterdi.

İçişleri Bakanlığı verileri üzerinden hazırlanan raporda, geçen yıl meydana gelen Charlie Hebdo ve devamındaki saldırılardan sonra 2015'in ilk üç ayında toplamda 166 İslamofobi içeren saldırının yaşandığı kaydedildi.

Rapora göre, 2016 ocak, şubat ve mart ayında ise toplamda 40 İslamofobik vaka görüldü. Raporda, geçen yılki yüksek rakamların Charlie Hebdo ve sonrasındaki saldırılardan kaynaklandığına dikkat çekildi.

Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdallah Zekri ise bu yılki rakamların bir önceki yıla göre düşüşü göstermesinin yanıltıcı olduğunu savundu.

Zekri, İslamofobinin gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yeniden artışa geçebileceği endişesini taşıdıkları da kaydetti.

AA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@